Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności/Cookies.OK

Grasz jeszcze w Diablo 3?

Wyniki

Loading ... Loading ...

Diablo_3_fansite Diablo_3_PvPkomnatadusz.pl
Facebook.com - diablo3poland Youtube.com - diablo3poland Twitter.com - diablo3poland
Lubisz Diablo3.pl?

odobnie jak przy dwójce tak i w Diablo 3 „głównym daniem” będzie tryb multiplayer. Wspólne bitwy z hordami potworów, wzajemne pojedynki, dzielenie się łupem – to wszystko czeka nas w nadchodzącej grze. Tekst ten jest próbą systematyki wszystkiego co wiemy na temat rozgrywki wieloosobowej w Diablo 3.


Tu czeka nas ogromna zmiana, bowiem maksymalny limit 8-mu osób z Diablo 2 został zmniejszony do zaledwie czterech (wszystko oczywiście może się jeszcze zmienić), a do drużyny zostaną włączeni wszyscy zawodnicy w danej grze. Wszystko to jest motywowane dwoma względami: „technicznymi” i „grywalnościowymi”.

Te pierwsze oznaczają, że Blizzard nie chce przeciążać zarówno serwerów Battlenet’u jak i komputerów graczy. Każdy kto chodził na Baalruny w dwójce zapewne pamięta, że był to festiwal wszystkich możliwych w grze błyskotek i zdolności. O ile jednak poprzedniczka miała znacznie mniejsze wymagania sprzętowe i dużo rzeczy było w 2d, o tyle trójka będzie działała na nowym silniku. I właśnie na nim wszystko będzie w 3D, a nasze czary, zdolności czy śmierci potworów będą bardzo widowiskowe. Oprócz świecidełek w grze będzie obecny także system fizyki Havok, czy dynamiczne oświetlenie. Wszystko to składa się na jedno: chęć optymalizacji i zwiększenia wydajności gry poprzez ograniczenie liczby graczy na jednym serwerze, nie wspominając już o zmniejszeniu potencjalnych lagów (które zapewne dadzą się we znaki w momencie premiery gry).

Przejdźmy teraz do tych drugich względów, roboczo nazwanych „grywalnościowymi”. Otóż gra wieloosobowa w diablo 2 w jej maksymalnej wielkości (8 graczy) nie wymagała jakiegoś szczególnego zaangażowania i nie sprawiała jakieś trudności. Każdy kto pamięta trist, cow, tomb czy baalruny wie, że czasem wystarczyło jedynie stać w miejscu. Jednak wspólne przechodzenie gry z kolegą czy dwoma (najlepiej jeszcze na zbliżonym poziomie) było już zgoła inne. Oczywiście wciąż było łatwiej niż w trybie singleplayer, jednak taka bardziej kameralna gra wymagała już naszej aktywności. Otóż twórcy Diablo 3 celują właśnie w to doświadczenie „małej” kooperacji, która będzie wymagała udziału wszystkich obecnych graczy.

Osobiście powiedziałbym, że argumenty tej natury są znacznie ważniejsze niż te techniczne. A to dlatego, że każda gra w końcu się zestarzeje, i przez to da radę uciągnąć nawet 99-ciu graczy. Jednak dobrze wykonana współpraca nawet i kilka lat po premierze wciąż będzie sprawiała dużą frajdę. Symbolicznym wyrazem tego nacisku na kooperację, będzie automatyczne przyłączanie do drużyny wszystkich graczy na serwerze. Tak więc w każdej grze będzie istniało tylko jedno „party”, w przeciwieństwie do Diablo 2.


Większa frajdę sprawi również nowy system podziału łupów. Nie zdążyłeś podnieść unikatu czy dobrej runy z jakiegoś bossa, bo ktoś był szybszy (albo miał drop hacka)?. Nowa mechanika usunie ten problem. Teraz, za każdym razem gdy przeciwnik upuści jakiś przedmiot, każdy gracz otrzyma jego wersję tylko dla siebie i tylko ten przedmiot będzie dlań widoczny. Tylko ten szczęśliwiec może go podnieść. Wciąż możliwe jest oddanie go komuś innemu (wystarczy podnieść taki przypisany przedmiot, a następnie go wyrzucić i będzie on widoczny dla wszystkich), czy zabranie przez kolegów z drużyny, gdy nawet się nim nie zainteresujemy (zapewne będzie ustalony jakiś czas, po upływie którego wszyscy będą mogli go podnieść). Cały mechanizm będzie wyglądać podobnie do loot systemów z gier mmo, z tą różnicą, że losowania będą się odbywały automatycznie.


BlizzCon 2010 przyniósł oficjalne informacje odnośnie systemu PvP. Zapraszamy do poświęconego mu działu, oraz do materiałów wideo, demonstrujących go w akcji.


Na zakończenie wypada wymienić drobnostki dotyczące Kul życia czy doświadczenia zdobywanego w drużynie. Aby zapobiec wyścigom „kto dostanie czerwoną kuleczkę”, za każdym razem, gdy któraś z postaci wejdzie w nią, wszyscy zostaną uleczeni. Co do doświadczenia – najprawdopodobniej będzie ono wyglądało podobnie jak w dwójce – gdzie za każdego zabitego potwora wszyscy pobliscy towarzysze otrzymają doświadczenie. Nie wiadomo jeszcze czy gra wieloosobowa będzie go dostarczać więcej, tak jak w poprzedniczce.

Polecamy Diablo 3 Sklep - tanie klucze do gier.

Ostatnia modyfikacja: 01.11.2010 17:04
Autor:
Polub naszą stronę:
Doceń naszą pracę, dzięki wyczerpującym komentarzom przyczyniasz się do rozwoju portalu.

14 komentarzy to “Multiplayer”

 1. kRd says:

  Według mnie 4 osoby w 1 grze to trochę za mało. Wiem, że blizzard w ten sposób chce jakoś zminimalizować np. lagi w grze, ale według mnie powinno byc chociaż 5+ . Ostanio coś słychać, że podobno ma to byc aż 6?

  • Kamil C says:

   Cytując Jason’a Regier’a z Panelu Q&A, na tegorocznym BlizzCo’nie w odpowiedzi na pytanie fana co do ilości graczy w rozgrywce Multiplayer:

   „Może się zmienić. W tej chwili, wszystko wydaje się bardzo dobrze pasować do limitu czterech graczy. Jest to jednak coś, co w miarę upływu czasu obserwujemy.”

 2. Bartek says:

  A to prawda ze nie bedzie gry przez LAN?? Jesli tak to wielka lipa;//

  • Kamil C says:

   @Bartek: Niestety, na to się zanosi. Cytując Jay’a Wilson’a z 2008 roku:

   „Obecnie nie mamy planów na rozgrywkę LAN, całkowicie skupiamy się na Battle.net, gdzie prócz tego, że mamy możliwość szybkiego łączenia się z innymi graczami, zyskujemy dostęp do całej społeczności Blizzard.”

 3. Bartek says:

  Dziekuje za odpowiedz :).. Jesli to nie problem to prosil bym jeszcze o jedna.. Otoz Jeżeli nie bedzie gry poprzez LAN, to w jaki sposob bede mogl zagrac z bratem lub kumplami?? Czy to bedzie na zasadzie ze szukamy jakiegos pustego serwa na BN i poprostu na nim ciupiemy ? Czy moze tez byłaby mozliwosc zakupu takiego serwera np: gamepad.pl itp??..

  • Kamil C says:

   @Bartek: Niestety, z tego co nam wiadomo, nie ma jeszcze na tyle szczegółowych informacji na temat rozgrywki kooperacyjnej, by dało się odpowiedzieć na Twoje pytanie. Sami chcielibyśmy wiedzieć 🙂

 4. mistrzou says:

  Źle robią powinni identycznie jak w diablo 3 do 8 graczy max przy czym każdy dodatkowy gracz = zwiększenie siły potworów

 5. maciek z kasyna says:

  diablo jest fajne

 6. skreatchlee says:

  mmm a wiadomo coś o opłacie za multi ? ;D

 7. Rusty Sparks says:

  A jak będzie z tym podziałem lupów: wystarczy nakierować kursorem i przedmiot jest mój, czy trzeba go będzie „przetransportować” do ekwipunku? Dzięki.

  • Iskariota says:

   @Rusty Sparks: Z podziałem łupów rozchodzi się przede wszystkim o to, że każdy gracz widzi tylko swoje przedmioty. Nie ma więc możliwości podebrania komuś czegoś, co wypadło na przykład po walce z Azmodanem. Jak zwykle, przedmioty podnosimy klikając nań LPM. Przedmiot z miejsca trafia do Twojego ekwipunku.

 8. Lazoro says:

  Witam, mam kilka pytań jeśli na muli będzie można grac tylko w 4 osoby (czyli w 4 osoby przechodzimy grę) to jak będziemy rywalizować pomiędzy innymi graczami? czyli na serwerze nie zobaczymy innych graczy ? a drugie jeśli chodzi o handel czyli zakup i sprzedaż za prawdziwe pieniądze przedmiotów znalezionych przez graczy czy wystawionych przez blizzard? bo jeśli przez blizzard to gra nie ma sensu.. bo np znajdę jakiś dobry unikatowy przedmiot i myślę np ze drugiemu będzie ciężko takowy znaleźć a tu patrze a 100 osób kupiło za określona kwotę i śmiga z takim samym..bo maja kasę i nie chce im się szukać wola kupić.. Sorki za interpunkcję. i ort ale to z pospiechu;p

  • Rusty Sparks says:

   Z tego co ogólnie wiadomo, Blizzard nie będzie wystawiał przedmiotów do Action House za prawdziwe pieniądze. Wszystko ma być robione przez graczy i dla graczy. Blizzard będzie tylko pobierał prowizję za realne transakcje…. 🙂

 9. Lazoro says:

  a co do multi;p?

Skomentuj wpis.

ERROR: si-captcha.php plugin: GD image support not detected in PHP!

Contact your web host and ask them to enable GD image support for PHP.

ERROR: si-captcha.php plugin: imagepng function not detected in PHP!

Contact your web host and ask them to enable imagepng for PHP.