Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności/Cookies.OK

Grasz jeszcze w Diablo 3?

Wyniki

Loading ... Loading ...

Diablo_3_fansite Diablo_3_PvPkomnatadusz.pl
Facebook.com - diablo3poland Youtube.com - diablo3poland Twitter.com - diablo3poland
Filtruj newsy: Wszystkie Newsy Blizzard Newsy Diablo3.com Newsy Diablo3.pl
Czekasz na PvP w Diablo 3? My również!

Raport o Stanie Gry

Po prawie dwóch tygodniach, które upłynęły od premiery Diablo III, miliony graczy z całego świata ruszyły do szturmu na bramy Sanktuarium, by dołączyć do bitwy z legionami Płonących Piekieł. Robimy wszystko co w naszej mocy, aby zapewnić wam wszystkim prawdziwie epicką zabawę.

W miarę jak coraz więcej graczy zaczyna udoskonalać buildy swoich postaci oraz gra na coraz wyższych poziomach trudności Diablo III, dużo najważniejszych opinii i sugestii, które do nas docierają, dotyczy zbalansowania gry oraz jej założeń projektowych, i o tych właśnie sprawach chcielibyśmy dzisiaj porozmawiać. Jak w przypadku każdej nowej gry, problemy są nieuniknione. Dotarło do nas mnóstwo głosów na temat tego, co jest zbalansowane, a co nie jest. Ostatnio podjęliśmy decyzję o modyfikacji (albo definitywnemu osłabieniu) kilku klasowych umiejętności, a dziś chcielibyśmy wyjaśnić przyświecającą nam filozofię ewolucji projektu gry, a także podać więcej informacji na temat tego, jakich kolejnych zmian można oczekiwać w przyszłości.

Zanim przejdziemy dalej, chcielibyśmy podzielić się kilkoma ciekawymi statystykami, które zbieramy od premiery Diablo III:

- Gracze tworzą średnio po 3 postacie
- 80% postaci jest na poziomie 1 - 30
- 1.9% graczy odblokowało Inferno
- 54% procent grających w trybie hardkorowym wybrało postać żeńską
- Większość graczy ginących w hardkorze (35%) śmierć dopada w pierwszym akcie, na normalnym poziomie trudności
- Najpopularniejszy build dla poziomu 60 w grze używa jedynie 0,7% postaci poziomu 60 danej klasy (nie uwzględniając zróżnicowania umiejętności pasywnych)
- Najczęściej używane runy dla każdej klasy na poziomie 60 to: Barbarzyńca - Słodka zemsta; Łowca demonów - Uporczywa mgła; Czarownik - Lustrzana skóra; Mnich - Wytchnienie, Szaman: Paraliżująca strzałka

Jeśli chodzi o wprowadzenie zmian w grze, naszym zasadniczym celem jest szybka reakcja na problemy z designem i balansem o krytycznym znaczeniu oraz błędy i inne problemy, które poważnie zaburzają założenia projektowe, poprzez wprowadzenie poprawek typu hotfix. W przypadku mniej naglących spraw, będziemy działać w bardziej systematycznie, wydając aktualizacje klienta gry. Już w przyszłym tygodniu pojawi się aktualizacja 1.0.2, która była przygotowywana od dnia premiery gry i ma przede wszystkim usprawnić najważniejsze kwestie związane z usługą. Pierwsze prawdziwe zmiany w balansie gry (poza szybkimi poprawkami, czyli hotfixami) wprowadzimy w aktualizacji 1.0.3. Jako że gra jest nowa, mogą pojawić się inne kwestie, które trzeba będzie rozwiązać w trybie natychmiastowym, za pomocą poprawek, ale z reguły większość zmian będziemy wprowadzać w aktualizacjach.

Jeśli chodzi o umiejętności Uporczywa mgła, Pełnia ochrony oraz Pancerz energetyczny, to uznaliśmy, że są one potężniejsze niż zakładano. Doszliśmy do wniosku, że ich wpływ na zbalansowanie i postrzeganie każdej z klas gry wymaga wprowadzenia natychmiastowych poprawek. Nie chcielibyśmy jednak, abyście wciąż obawiali się niecnych poprawek grożących osłabianiem waszych postaci. Jeśli umiejętność jest silna, ale nie psuje gry, to chcemy, żebyście się po prostu dobrze bawili. Częścią przyjemności płynącej z gry w Diablo jest wynajdywanie tych bardzo silnych połączeń umiejętności. Chcemy, żeby gracze cieszyli się z używania kombinacji, które ich zdaniem wydają się przegięte. Dobrym przykładem może być tu runa Onieśmielenie u mnicha, która w opinii wielu graczy jest naprawdę mocna. Zgadzamy się, że jest dobra, ale nie sądzimy, że na tyle, by wymagała jakichś pilnych poprawek.

Poziom Inferno jest z założenia wyjątkowo trudny, ale określone umiejętności u paru klas sprawiły, że kierujący nimi gracze mogli przechodzić je szybciej, niż chcieliśmy. U graczy grających klasami, które zachowywały się zgodnie z naszymi założeniami wywoływało to wrażenie, że ich klasy są zepsute i znacznie słabsze. Z tego powodu wydawało się także, że klasy, które dobrze sobie radziły, miały z założenia opierać rozgrywkę na określonych runach. W rzeczywistości jest całkiem na odwrót. Jeśli wydaje się, że wybór jakiejś umiejętności lub runy jest absolutnie niezbędny, aby przejść dalej, oznacza to, że zniechęca ona do różnicowania konfiguracji postaci i to właśnie te „niezbędne” umiejętności trzeba poprawić. Wiemy, że ostatnie poprawki zaskoczyły graczy, a poinformowanie o ich wprowadzeniu zajęło nam cały dzień. Od teraz, w przypadku konieczności zaimplementowania poprawki, będziemy pisać o modyfikacjach wpływających na rozgrywkę daną klasą w wątku „Nadchodzące zmiany” na głównym forum. Postaramy się informować o tych ewentualnych zmianach, gdy tylko pomysł na którąś przyjdzie nam do głowy.
    
Wróćmy teraz do naszych obserwacji na temat poziomu Inferno – chcemy, żebyście wiedzieli, że analizujemy ten poziom trudności naprawdę wnikliwie. Założyliśmy, że obrażenia ponoszone przez graczy powinny powodować nieustanny ubytek punktów życia, a negowanie tego odpływu punktów życia stanowić istotny element budujący trudność na Inferno. Obecnie obrażenia ponoszone przez graczy charakteryzują się większymi skokami skali, niż chcielibyśmy. To jeden z najważniejszych elementów, które będziemy chcieli usprawnić w aktualizacji 1.0.3. Choć nie znamy jeszcze wszystkich detali, naszym celem jest wspieranie i promowanie zróżnicowania w konfiguracjach postaci. Nadal chcemy też, aby walki z czempionami, rzadkimi potworami i bossami były najskuteczniejszym sposobem na zdobycie najlepszych przedmiotów, a także aby każda klasa była grywalna na Inferno.

Patrząc z perspektywy postaci wysokiego poziomu, uważamy, że podstawą dobrej zabawy na poziomie Inferno jest nie tyle unikanie czy minimalizowanie obrażeń, co raczej skuteczne radzenie sobie z najtrudniejszymi wyzwaniami podczas gry. Każdy, kto zginął podczas zajadłej pogoni za goblinem skarbnikiem, powinien wiedzieć, o co nam chodzi - śmierć spowodowana zbytnią pewnością siebie lub chciwością też może być niezłą zabawą. Wprowadziliśmy już niezbędne zmiany w wymienionych wyżej umiejętnościach, lecz nadal będziemy dokładnie przyglądać się zbalansowaniu gry.

Spotkaliśmy się też z opiniami osób, które twierdzą, że naszym założeniem dla osiągnięcia dużej trudności w Inferno jest, było sprawienie, że gracze giną od jednego ciosu. Choć czasami poziom obrażeń rzeczywiście nagle nieoczekiwanie skacze do góry, to widzimy też, że sporo osób próbuje swoich sił na Inferno nie mając odpowiedniego sprzętu. Istnieje spora szansa, że powrót do poprzedniego aktu i farmowanie lepszego ekwipunku bardzo ułatwi ewentualne przeżycie. Chcielibyśmy w związku z tym, aby gracze w mniejszym stopniu koncentrowali się na przetrwaniu postaci, a bardziej na radzeniu sobie z przeciwnościami dzięki wykorzystywaniu ofensywnych taktyk. Umiejętność przetrwania pozostaje ważna, ale znalezienie sposobu na maksymalizowanie zadawanych obrażeń i pozostanie przy życiu jest zdecydowanie ciekawsze. Nieszczególnie martwimy się tym, czy można przejść jakiegoś bossa (choć pokonanie go powinno być naprawdę wielkim wyzwaniem). Bardziej interesuje nas dopilnowanie, by zbieranie 5 poziomów Męstwa Nefalemów i pokonanie jak największej liczby czempionów i rzadkich potworów pozostało najtrudniejszym i najbardziej satysfakcjonującym sposobem prowadzenia rozgrywki.

Przejdźmy do przedmiotów! Otrzymaliśmy bardzo dużo uwag odnośnie właściwości legendarnych przedmiotów. Nie jest to prosta kwestia, ponieważ stoją za nią celowe decyzje podjęte przy projektowaniu, a także oczekiwania wyrosłe z innych gier. Po pierwsze i najważniejsze - przedmioty legendarne wcale nie zostały stworzone, by być najpotężniejszymi przedmiotami w grze. Możecie je traktować jako kolejny rodzaj przedmiotów i wcale nie należą do podstawowego sprzętu, jakiego będziecie poszukiwać w końcowym etapie gry. Ich znajdowanie ma - i powinno - sprawiać sporo frajdy i radości, ale nie mają one być jedynym bodźcem, który skłania do pogoni za skarbami. Rzadkie przedmioty mogą na przykład posiadać „idealne” statystyki, które będą lepsze niż z góry zdefiniowane statystyki przedmiotów legendarnych, jeśli gracz będzie mieć szczęście. Ten element systemu działa zgodnie z założeniami.

Jednym z problemów, które dostrzegliśmy i zamierzamy szybko poprawić, jest porównywanie przez graczy wysokopoziomowych magicznych (niebieskich) przedmiotów z przedmiotami legendarnymi niższego poziomu, co ma być dowodem braku balansu. Aby pomóc skorygować błędne wnioski na temat sposobu, w jaki przypisywane są statystyki do przedmiotów, już od aktualizacji 1.0.3będziemy wyświetlać poziomy przedmiotów powyżej 60. Porównanie niebieskiego przedmiotu poziomu 63 z legendarnym poziomu 60 powinno być wtedy czytelniejsze. Oprócz tego zamierzamy też po prostu wzmocnić przedmioty legendarne w którejś z przyszłych aktualizacji, najpewniej tej z trybem PvP (1.1). Wzmocnienia nie będą działać wstecz, więc będą odnosić się jedynie do przedmiotów znalezionych po wprowadzeniu aktualizacji. Nasze plany długoterminowe uwzględniają też zwiększenie zróżnicowania modyfikatorów i unikalnych premii dla przedmiotów legendarnych. Więcej szczegółów będziemy mogli podać po wydaniu aktualizacji wprowadzającej PvP.

Innym aspektem wzbudzającym zastrzeżenia jest system łączenia klejnotów oraz koszt awansowania kowala i tworzenia przedmiotów. Założenie jest takie, szczególnie w przypadku kowala, aby awansował on wraz z graczem, który może go używać jako alternatywne źródło ulepszeń, a po dojściu do 60 poziomu, jego receptury są na tyle dobre, że mogą pomóc w uzupełnieniu ewentualnych braków w sprzęcie. Zamierzamy zmodyfikować koszt szkolenia (w złocie i kartach) oraz tworzenia przedmiotów na poziomach 1-59. Chcemy także zmniejszyć koszt łączenia klejnotów oraz obniżyć wymagania do tworzenia klejnotów (poniżej nieskazitelnego sześciennego), tak aby potrzebne były tylko dwa kamienie zamiast trzech. Obie te zmiany planowane są w aktualizacji 1.0.3.

To tylko kilka ważniejszych zagadnień, którymi się obecnie zajmujemy, oprócz błędów w grze oraz kwestii, które rozwiążemy w poprawkach oraz aktualizacjach. Pracujemy pełną parą nad aktualizacją z trybem PvP, która wprowadzi także różne inne zmiany. Niedługo podzielimy się z wami kolejnymi informacjami, ponieważ zbliża się otwarcie obszaru publicznych testów (PTR), gdzie będziecie mogli sprawdzić aktualizację w akcji (i stanąć do morderczej walki na arenach PvP).

Polecamy Diablo 3 Sklep - tanie klucze do gier.

Ostatnia modyfikacja: 30.05.2012 13:38

Bądź na bieżąco z wszystkimi wydarzeniami ze świata Diablo 3!

Polub naszą stronę:
Doceń naszą pracę, dzięki wyczerpującym komentarzom przyczyniasz się do rozwoju portalu.

18 komentarzy to “Raport o Stanie Gry”

 1. khorba says:

  a dotarła do was wiadomosc ze wydaliscie najwiekszego gniota od lat? poraszka roku

 2. Afghani says:

  Khorba daj już sobie spokój, nigdy nie trawiłem Twoich komentarzy, ale teraz to już przesadzasz!

 3. Mustafa says:

  Jak dla mnie gra jest świetna. Gdy przypomnę sobie jak biedniutkie było diablo 2 w momencie premiery i ile PRów wydali, aby ja odpowiednio zbalansować, to adekwatnie przenosząc sytuację na D3 uważam, że wykonali gigantyczny krok naprzód. Gra jest grywalna od razu, daje kupę zabawy i przyjemnie się patrzy na poszczególne elementy lochów przy zbliżeniu (ognisko ze zgniłych ciałek w podziemiach katedry – mnjut 🙂

  Część trolli nie pamięta też, że dopiero D2LOD wprowadził kamienie runiczne oraz szereg innych udoskonaleń, które uczyniły tę grę wiekopomną.

  Wnoszę jednak, że większość wypowiadających się tutaj trolli, to osoby zdecydowanie małoletnie, rzekłbym wręcz pacholęta, zatem trudno od takich oczekiwać czegoś więcej niż umiejętności zawiązania butów sznurowadłami.

 4. khorba says:

  tu nie chodzi o kamienie runiczne tylko o to ze gra jest poprostu kiepska taka gre sie neie robi tyle lat..a jest poucinana okrojona lokacje sa tak male ze nie ma nawet kiedy sie nimi nacieszyc klasy postaci sa przkombionwane podobnie jak sytemy wywalone najlepsze roziwazani nawet glupie scrole bo sie graczom typu PRO nie miescily w plecaku poprostu żałosne..ale to dzieki fanbojom gra jest taka jaka jest bo zamiast wymusic na blizzardzie zeby sie przylozyli i nie robili gry na odwal to wychwalali jaka ta gra jest swietna i oto sa efekty waszego lizania D…. to ze fanboj nie ma nic sensownego do powiedzenia kazdy wie trzeba sie bylo sluchac tych ktorzy trolowali hejterzyli bo mieli grali w d1 i d2 i wiedziel iczego chca zanim gra wszyla bo teraz maja ku temu jeszcze wieksze powody by sie wkurzac ze wydali kase i zostali nabici w butelke zam setki osob ktore tak jak ja liczyly na dobra gre a po 3 dniach wywalily diablo z dysku bo gra ich rozczarowala..d3 bylo nastawiona na szybka sprzedaz i zarobienie kasy a nie zrobienei dobrej gry jak diablo 2 gdzie poczawszy od muzyki po klasy postaci i lokacje w kazdym miejscu czulo sie klimat a w d3 nie ma nic z tych rzeczy zwykla popelina nie warta 99 zeta gra uproszczona jak wow bez polotu nudna i nic nie noszaca a jedynie przekreslajac dorobek poprzednich czesci..tak wiec nie wyjezdzaj mi tu o trolach fanboju bo sam to nic konkretnego nie masz do powidzenia pozatym ze gra jest swietna widac jest na twoim poziomie, moj jest troche wyzszy….

 5. oxox says:

  @Mustafa chyba Ty jesteś małym trollem, jeżeli nie pamiętasz że obecny Blizzard strugał tę grę 7 lat, dodam że miał praktycznie NIEOGRANICZONE zasoby ludzkie i NIEOGRANICZONY budżet. W świetle tych faktów D3 to bieda.

  Druga sprawa. Rozumiem że Blizzard niczego nie nauczył się po LoDzie? Tak jakby LoDa nie było? D3 porównujesz do D3 podstawki? Gratuluję logiki w myśleniu.

 6. Iskariota says:

  Oj, oj. Mości khorba jest u nas zasłużony, więc już tak nie tłuczmy jego zdegustowania (ma pełne do tego prawo).

  @khorba: Walnij jakiś rozbudowany tekst krytyczny, coby zawiązać konstruktywną dyskusję. Nikt wtedy nie będzie Ci mówił, że myto za przejście przez most zbierasz.

 7. khorba says:

  panowie ja naprawde nie pisze tego wszystkiego zeby komus zrobic na zlość czy kogos obrazic..poprostu po tylu latach czekania i po takim tytule jak diablo 2 gdzie po dodatku LODR gra byla juz tak dopieszczona ze jedyne czego chcieli fani to ewentualnie nowej łatki graficznej albo repliki jak ze starcraftem …i nei wmawiajcie mi czy sobie ze gra jest swietna bo blizzard od poczatku kombinowal i przkombinowalł.poczawszy od klas postaci gdzie np szaman no nie w Pień nie w D… nawala jakims zooo wymieszanym z necromancja..wybor postaci w menu no sorka ale klimatyczne ognisko z d2 mialo cos w sobie w d3 sie nie chialo nawte troche wyslic by dopiescic tzw szeg6liki a czasu na to bylu sporo.. akty gry po pierwsze sa male i monotonne ulozone w jakis chaotyczny sposob wogole nie sa spojne wychodzimy z cmentarza gdzies w I akcie odrazu mamy jakies stepy zaraz obok dzungla no co to ma byc potem jakies podziemia co wygladaja jak z II aktu pustyni zaraz znowu niby podziemia jak w I akcie naplatane namieszane ubijasz lich kinga a dalej jego duch lata po lochach nizej no sorka nic sie kupy nie trzyma jak by poucinali z gry lokacje ma sie wrazenie nie mowiac juz o tym ze stworkow w d3 jest mniej niz w d2…to co blizzz pokazywal w gameplayach jest tego doskonalym przyładem ile lokacji i rozwiazan powywalali przeciez przed sama premiera blizz tak naprawde jedyne co robil to kroil gre i kroil i wyszla teraz taka tego reszta co zostalo…w d2 miales rozlegle lokacje szło sie przez nie az do zmeczenia pustynia czy dzunglla piekło i mialo sie poczucie ze wszystko jest spojne i trzyma sie kupy a tutaj jest tak NAS….ane ze sie odechciewa grac. akty 3 jest poraszka totalna szkoda komentowac akt 4 to jedyna fajne co bylo to te portale co sie do piekła wchodzilo ale po przejsciu prosto kilku metrow odrazu sie konczyły zreszta jak wieszkosc lokacji w idzie sie caly czas prosto gra nie wymaga zadnego pomyslunku . w d2 miales losowosć zarowno podziemi jak i swiata czego nie ma w d3 co jest dlamnie niezrozumiale czemu blizz sie uwstecznia zamiast isc za siosem do przodu ,muzyka w d3 jest tragiczna otym chyba nie musze pisac kazdy to wie…nie wiem moglbym wymieniac bez konca czemu ta gra jest słaba i czemu tak sie na niej zawiodlem czemu nie ma klimatu jest odwalona i czemu bizz mydlił oczy przez kilka lat ludziom ze wyciska poty by zrobic świetna gre. TO bzdura przy takich nakladach i zasobach ludzkich no badzmy poważni ja sie na to nie nabrałem bo blizzard was okłamał zreszta nie tylko ja sie zawiodlem a jako polak jestem na to wyczuloony bo na codzien tez slucham tego piep..nia i sciemniania w sejmie wiec sorka … ..a tlumaczenie ze d2 na poczatku tez bylo slabe dop w dodatach bylo poprawiane jest poprostu żałosne nie po to d2 bylo poprawiane i zrobione takdobrze zeby zrobic diablo 3 i nic nie wyniesc z poprzednich poza nazwa czesci tylko wszystko pokasowac poupraszczać przekombinowac a pomysly sciagnac z wowa i przeniesc na diablo sorka nie tedy droga nawet globalczatu zrobic nie umieja załosne.. i nie wmawiajcie mi ani sobie ze d3 jest lepsze od d2 nie badzcie smieszni i spojrzcie troche tak z dystansu na to wszystko czy takiej wlasnie gry chcielisci po tylu latach czekania chyba nie ja liczylem na naprawde cos wielkiego jak zreszta kazdy ,bicia piany bylo tyle ze by afryke wykarmił. ale Odpowiedz jest prosta czemu diablo 3 okazalo sie gniotem bo Diablo 3 robił blizzard a nie blizzard north i to efekty tej komercji bo inaczej sie tego nie da nazwac..i dlatego teraz na diablo 2 siedzi i gra wiecej osob niz na diablo 3 bo diablo 2 jest poprostu lepsze.

 8. oxox says:

  moim zdaniem np. po miesiącu od premiery powinien być poważny temat, osobny art na TYM portalu (bo wydaje mi się że nie liżecie tyłków) o Diablo 3. Nie da się ignorować głosów niezadowolenia, których jest naprawdę dużo. To trochę nie jest uczciwe.

 9. oxox says:

  bez krytyki nie ma rozwoju

 10. oxox says:

  @Iskariota Na polskich forach generalnie Diablo 3 się podoba, nie będę się nad tym rozwodził, ale wystarczy wejść na ang oficjalne forum i poczytać. Rozczarowanych osób jest bardzo dużo.

  Chocby taki temat:
  http://eu.battle.net/d3/en/forum/topic/4309852712
  http://eu.battle.net/d3/en/forum/topic/4537414286
  http://eu.battle.net/d3/en/forum/topic/4309705422
  I wiele innych..

  Już nie wspomnę że w Diablo 2 gra więcej osób niż w Diablo 3 -_-

  Proponowałbym jakiś obszerny temat i dyskusję. Oceny 9/10 w roznych serwisach to jakaś orwellowska paranoja. W sumie to sam nie wiem, może tylko mi się ta gra WCALE nie podoba, a większość się zachwyca. Jak dla mnie Diablo 3 to policzek, obraża inteligencje, jest objawem makdonaldyzacji, skonsolowacenia i zdziecinnienia „społeczeństwa graczy”.
  Blizzard powinien trochę dostać po tyłku, bo słabo się starają.

  Bardzo się dziwię że ludzie nie widzą że to nie jest taki Blizz jakiego pokochaliśmy.

  • Iskariota says:

   @oxox: Zrób użytek z naszego forum. Newsy i artykuły na portalu nie nadają się specjalnie do prowadzenia rozbudowanych i negatywnie krytycznych dyskusji.

 11. 9thm9 says:

  Czy ktoś mógłby rzeczowo napisać co takiego w grze jest nie do zniesienia, bo mam zamiar kupić, ale po tym co tu napisaliście trochę się zniechęciłem. Przykład. Obszerność lokacji d2. Ja nie zauważyłem, żeby d2 miało obszerne lokacje. Czy w d3 jest jeszcze „ciaśniej”? Muzyka, o gustach muzycznych się nie dyskutuje, ale argument o mcdonaldyzacji daje do myślenia. Sama walka nie wygląda w gameplay rewelacyjnie. Dużo efekciarstwa i nic rewelacyjnego. Jako ze z wowa lubie rogala/szamana en. to w d3 pewnie sie rozczaruje. Już wiem, ze opcja craftingu jest do d. jak dla mnie, bo skillowanie npcta poprzez noszenie badziewia to pomysł rodem z (z braku lepszego okreslenia) du… grafika myśle że ujdzie, zwłaszcza, ze nie zamierzam inwestować teraz w sprzęt, ale z bliska nie powala na kolana. A brak indywidualnego wyglądu itemów za wyjatkiem unikalnych, no sorry nie oszukujmy sie ale po tylu latach liczyłem na cos bardziej dopracowanego. No i klasa postaci, znowu nie widze zadnej dla siebie. Za plus można uznać wybór płci, ale to kosmetyka.

Skomentuj wpis.

ERROR: si-captcha.php plugin: GD image support not detected in PHP!

Contact your web host and ask them to enable GD image support for PHP.

ERROR: si-captcha.php plugin: imagepng function not detected in PHP!

Contact your web host and ask them to enable imagepng for PHP.