Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności/Cookies.OK

Grasz jeszcze w Diablo 3?

Wyniki

Loading ... Loading ...

Diablo_3_fansite Diablo_3_PvPkomnatadusz.pl
Facebook.com - diablo3poland Youtube.com - diablo3poland Twitter.com - diablo3poland
Filtruj newsy: Wszystkie Newsy Blizzard Newsy Diablo3.com Newsy Diablo3.pl
Czekasz na PvP w Diablo 3? My również!

Co Się Stało z Tooltipami – Niebiescy Bronią Uproszczonej Wersji

Patch #10 przynosi uproszczone tooltipy, które można rozwijać do ich zaawansowanej formy, trzymając wciśnięty CTRL. Niestety na tą chwilę, informacja o tym znajduje się tylko w notach do ostatniego patcha. To raz. Dwa - powraca spór o ogólny zamysł wprowadzania uproszczonej wersji tooltipów i przy okazji, pojawia się kilka propozycji uzyskania kompromisu pomiędzy ich przystępnością dla gracza zupełnie z Diablo niezaznajomionego oraz tego, który na poprzednich dwóch zjadł zęby. Odpowiada CM Lylirra:

OK, właśnie się zalogowałem na 10 patchu, stworzyłem swojego Mnicha i tooltip dla jego Fists of Thunder brzmi teraz tak:
"zaatakuj pojedynczy cel serią szybkich ciosów"

Co się stało z ilością zadawanych obrażeń od broni?
To samo tyczy się Matra of Evasion, które nie mówi ci już o ile zwiększa uniki.

Dodajcie proszę możliwość włączenia i wyłączenia zaawansowanych tooltipów w menu gry.

Choć spierałabym się, że trzymanie wciśniętego CTRL jest tylko drobną niewygodą (w najgorszym wypadku), jest to rozsądna prośba i z chęcią zaproponuję ją naszym projektantom.

Co do tego dlaczego w ogóle zdecydowaliśmy się na tą zmianę? Chcieliśmy, by dobieranie umiejętności było trochę bardzie intuicyjne dla nowych graczy. Ważne jest zdawanie sobie sprawy z tego, że nie każdy, kto będzie grał Diablo III, będzie weteranem poprzednich części, czy nawet podobnego modelu rozgrywki. Pomimo tego, że mechanika gry jest całkiem przystępna, szczegółowe informacje w Zaawansowanych tooltipach mogą z początku być trochę przytłaczające, jeśli nie wie się jeszcze co oznaczają wszystkie zawarte w nich terminy.

Na przykład, to:

"Zaatakuj pojedynczy cel serią szybkich ciosów"

Jest trochę czystsze i łatwiejsze do ogarnięcia niż:

"Wyzwól serię ekstremalnie szybkich ciosów, które zadają 100% obrażeń broni w formie Elektryczności. Każde trzecie trafienie zadaje obrażenia wszystkim wrogom stojącym przed tobą i odrzuca ich na małą odległość."

Obrażenia w formie Elektryczności? Co to znaczy? Muszę zbierać obrażenia od Elektryczności? Czy oznacza to, że dostaję fanty ze złymi statystykami?

Uproszczone tooltipy mają za zadanie ułatwić nowicjuszom zrozumienie, co każda z umiejętności ich postaci może dla nich zrobić, jednocześnie pomagając im w szybkim przełączaniu się między umiejętnościami przeznaczonymi na pojedyncze cele vs. grupowe vs. zdolności sytuacyjne. To powiedziawszy, dla graczy z większym doświadczeniem, którym takie informacje są potrzebne, Zaawansowane tooltipy nadal są dostępne za przyciśnięciem jednego klawisza.

Macie plany na zaktualizowanie kart postaci o te uproszczone tooltipy?

Nie wiem w tej chwili, ale to dobre pytanie. Sprawdzę.

Uważam, że znacznie przeceniacie potencjał nowego gracza do bycia zagubionym. Wygląda to tak, jakbyś chciała tu być Bashiokiem, tyle że brakuje ci jego finezji, która pozwala mu wystosować taką argumentację, jaką ty właśnie tu próbujesz uzyskać.

Zdziwiłbyś się, do jakiego stopnia obce mogą się okazać niektóre podstawowe założenia i mechaniki dla graczy, którzy nigdy nie mieli żadnego doświadczenia z grami RPG akcji. Musiałam spędzić całkiem sporo czasu na wyjaśnianiu umiejętności i zdolności swojej mamie i babci, kiedy pierwszy raz usiadły do bety Diablo III. Chodziło o znajomość tematu, nie o inteligencję -- praktycznie w ogóle nie miały żadnej styczności z terminologią, której używany w całej grze, było więc sporo zamieszania wokół tego, co tak naprawdę każda z postaci może zrobić. Z pewnością, w końcu same by wszystko wykombinowały, z pomocą Zaawansowanych tooltipów, jednak potrwałoby to znacznie dłużej i wsiąknięcie w grę mogłoby nie nastąpić tak szybko.

Oczywiście jest to tylko osobista anegdota, która nie jest reprezentacyjna względem całości populacji graczy, mogę jednak dostrzec wartość zapewniania tooltipów, które nie są aż tak techniczne jak te, które mamy obecnie.

Wydaje mi się, że problem polega na tym, że niektóre z tych pierwotnych tooltipów były zwyczajnie źle napisane, przez co zdawały się być bardziej mącące niż w rzeczywistości.

Wolałbym mieć jakąś opcję w menu włączenia i wyłączenia, albo chociaż jakiś ustęp pod tym prostym tooltipem, który mówi mi, co mam zrobić, aby uzyskać przydatne informacje.

To są słuszne argumenty, które z chęcią przekażę dalej, razem z prośbą o możliwość globalnego włączania i wyłączania Zaawansowanych tooltipów. Dziękuję za konstruktywne opinie 🙂

Polecamy Diablo 3 Sklep - tanie klucze do gier.

Ostatnia modyfikacja: 25.01.2012 15:15

Bądź na bieżąco z wszystkimi wydarzeniami ze świata Diablo 3!

Polub naszą stronę:
Doceń naszą pracę, dzięki wyczerpującym komentarzom przyczyniasz się do rozwoju portalu.

4 komentarze to “Co Się Stało z Tooltipami – Niebiescy Bronią Uproszczonej Wersji”

 1. keles says:

  eeee… Ona z tymi odpowiedziami z babcią i mamą to na poważnie? czy to był mały żarcik z jej strony? Nie no racja jak w diablo maja grywać babcie i dziadkowie to uproszczenie gry do granic możliwości jest jak najbardziej słuszne, to może zamiast wciąż upraszczać tooltipy, zlikwidujmy je całkowicie zostawiając tylko same nazwy umiejętności by babciom grało się łatwiej. A tak na poważnie to po co w ogóle cokolwiek upraszczać? Przecież w tą grę będą grali ludzie 16-18+ czyli praktycznie dorosłe osoby, upraszczanie, które oni wprowadzają są dla dzieci, które przecież nie mogą!! grać w taką grę. Dziękuję.

 2. Aser says:

  „Zaatakuj pojedynczy cel serią szybkich ciosów”

  Jest trochę czystsze i łatwiejsze do ogarnięcia niż:

  „Wyzwól serię ekstremalnie szybkich ciosów, które zadają 100% obrażeń broni w formie Elektryczności. Każde trzecie trafienie zadaje obrażenia wszystkim wrogom stojącym przed tobą i odrzuca ich na małą odległość.”

  – chyba zdali sobie sprawę z tego jaka będzie średnia wiekowa odbiorców gry i jacy to będą „prawdziwi” fani Diablo hehehe 🙂

 3. BiałoBrody says:

  Aż mnie zamurowało! Te ciągłe zmiany, uproszczenia, „pójście na skróty” , zaczynają działać mi na nerwy!
  Niebiescy albo mają „niedzielnych” graczy za niedouczonych smarkaczy albo za ludzi którzy nie potrafią znaleźć przycisku „POWER” na obudowie kompa!
  Tak czy siak, jak dla mnie przesada!

  Ps wyobraźcie sobie za kilka lat gry w stylu FPS gdzie nasz bohater sam idzie i sam namierza przeciwników a nasze jedyne zaangażowanie w grę będzie czasami wciskanie „Spacji”w celu podskoczenia gdy nasz bohater się zablokuje na przeszkodzie!
  A tłumaczenie twórców gry będzie „No bo yyy , robimy gry co by , żeby gracze za bardzo się nie wysilali, przecież gracze nie mają mózgu tylko papke…”
  Pozdrawiam „biały”

 4. ktoś says:

  Całkowicie nie rozumiem co ona widzi trudnego w zrozumieniu tego zdania: „Wyzwól serię ekstremalnie szybkich ciosów, które zadają 100% obrażeń broni w formie Elektryczności. Każde trzecie trafienie za daje obrażenia wszystkim wrogom stojącym przed tobą i odrzuca ich na małą odległość.” ???
  Jest to sobie po prostu umiejętność która zamienia nasze obrażenia na elektryczność a trzeci cios trafia i odrzuca wszystkich w pewnym obszarze. Co tu trudnego do zrozumienia ? Czysta logika, zresztą można każdą umiejętność zawsze wypróbować i zresetować jak się nie jest pewnym.

Skomentuj wpis.

ERROR: si-captcha.php plugin: GD image support not detected in PHP!

Contact your web host and ask them to enable GD image support for PHP.

ERROR: si-captcha.php plugin: imagepng function not detected in PHP!

Contact your web host and ask them to enable imagepng for PHP.