Rozrywka

GTA 5 Online - Czy jest crossplay między platformami? Sprawdź!

Autor Eryk Laskowski
Eryk Laskowski01.05.20246 min.
GTA 5 Online - Czy jest crossplay między platformami? Sprawdź!

Gra krzyżowa GTA 5, czyli możliwość grania z innymi graczami na różnych platformach, stała się prawdziwym hitem wśród miłośników tej kultowej gry akcji. Raz na zawsze możemy zapomnieć o podziałach na właścicieli konsol Xbox, PlayStation czy komputerów PC - gracze mogą łączyć się ze sobą, tworzyć ekipy i brać udział w tych samych misjach w świecie GTA Online. Sprawdźmy dokładnie, co takiego oznacza crossplay w GTA 5 i jak można z niego skorzystać.

Kluczowe wnioski:
 • Crossplay w GTA 5 Online umożliwia graczom na różnych platformach takich jak PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X/S i PC wspólną rozgrywkę.
 • Nie musisz już martwić się o to, że Twoi znajomi grają na innej konsoli - wszyscy możecie wspólnie bawić się w GTA Online.
 • Konfiguracja crossplay w GTA 5 jest prosta i intuicyjna, ale postaramy się przedstawić najważniejsze kroki.
 • Istnieją pewne różnice w samej rozgrywce na poszczególnych platformach, które również omówimy.
 • Chociaż crossplay ma wiele zalet, wymienimy również jego potencjalne wady i ograniczenia.

Jakie platformy wspierają grę krzyżową w GTA 5 Online?

Crossplay, czyli gra krzyżowa GTA 5, to funkcja, na którą czekało wielu graczy. Pozwala ona na wspólną zabawę niezależnie od tego, na jakiej platformie gramy. Rockstar Games umożliwiło łączenie się w świecie GTA Online użytkownikom konsol PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series X/S, a także graczom korzystającym z komputerów PC.

Dzięki crossplayowi GTA 5 nie ma już podziałów na "grających na PS4" czy "grających na Xboksie". Wszyscy mogą utworzyć jedną, wielką społeczność GTA Online i razem wykonywać misje, napadać na banki, ścigać się supersamochodami lub zwyczajnie spędzać czas, zwiedzając olbrzymi, otwarty świat gry.

Co ważne, GTA Online crossplay zachowuje pełną zgodność postępów i zakupionych przedmiotów. Jeśli przesiadasz się z konsoli na komputer albo odwrotnie, wszystko zostaje przy Tobie. Twoja postać i zgromadzone w przygodach GTA Online zasoby pozostają nienaruszone.

Warto jednak pamiętać, że crossplay GTA V obejmuje jedynie platformy nowej generacji - nie działa z poprzednią odsłoną konsol Playstation 3 i Xbox 360. Utrzymywanie pełnej kompatybilności ze starszymi urządzeniami byłoby dla deweloperów zbyt dużym wyzwaniem.

Jak skonfigurować grę krzyżową GTA 5 na różnych platformach?

Sam proces uruchomienia opcji crossplay w GTA 5 Online to kwestia kilku prostych kliknięć. Po zalogowaniu się do gry należy udać się do zakładki "Opcje", a następnie wybrać ustawienie "Gra krzyżowa". Po zaakceptowaniu kilku komunikatów i wyrażeniu zgody na zasady, GTA Online crossplay zostanie włączona.

Na konsolach PlayStation ta ścieżka prowadzi przez: "Ustawienia" -> "Ustawienia konta" -> "Gra krzyżowa". W przypadku Xbox będzie to "Opcje gry" -> "Ustawienia gry krzyżowej GTA Online". Na komputerach PC z kolei należy otworzyć menu "Opcje online" i tam wybrać właściwą opcję.

Po skonfigurowaniu crossplay gta 5, użytkownik zauwaczy zupełnie nowe możliwości podczas tworzenia sesji w GTA Online. Pojawi się opcja zapraszania znajomych z innych platform oraz dołączania do otwartych sesji "cross-platformowych".

Jeśli jednak z jakichś powodów ktoś woli grać tylko ze znajomymi z tej samej platformy, może w każdej chwili wyłączyć opcję gry krzyżowej. Wystarczy cofnąć te same kroki podczas konfiguracji GTA 5 crossplay.

 • Crossplay działa na PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X/S oraz PC
 • Funkcję włącza się w menu ustawień gry na danej platformie
 • Postępy i zakupione przedmioty są zachowane niezależnie od platformy
 • Można łączyć się w sesje cross-platformowe lub grać tylko lokalnie

Czytaj więcej: God of War Ragnarök - czy będzie dubbing PL? Mamy odpowiedź

Zalety i wady gry krzyżowej w GTA 5 Online

Crossplay GTA 5 ma zarówno swoje plusy, jak i minusy. Jedną z niewątpliwych zalet jest możliwość łatwiejszego grania ze znajomymi. Nie ważne, czy ktoś ma PlayStation, Xboksa czy PC - jeśli wszyscy włączą tę opcję, mogą bawić się razem w GTA Online.

Rozszerzenie społeczności graczy to również duży plus gry krzyżowej GTA 5. Świat GTA Online stał się o wiele bardziej tętniący życiem, co zwiększa zarówno samą frajdę z rozgrywki, jak i potencjał do nawiązywania nowych znajomości podczas przygód.

Niewątpliwą zaletą jest również brak utraty postępów, gdy zmieniamy platformę. Dzięki crossplayowi GTA Online możemy płynnie przenosić się między konsolami i pecetami bez obaw o utratę zgromadzonych dóbr i sukcesów w grze.

Minusem gry krzyżowej może być kwestia różnic między sterowaniem na różnych platformach. Pecetowi gracze korzystają przede wszystkim z myszy i klawiatury, a konsolowi z pada. Może to powodować dyskomfort dla niektórych użytkowników, którzy nie są przyzwyczajeni do "mieszanych" sesji z różnymi modelami sterowania.

Różnice w graniu GTA 5 Online na różnych platformach

Zdjęcie GTA 5 Online - Czy jest crossplay między platformami? Sprawdź!

Chociaż cross-platformowość GTA 5 Online stawia na równość między graczami z różnych platform, to jednak niektóre subtelne różnice nadal pozostają. Przede wszystkim dotyczy to wydajności sprzętu, na którym uruchamiamy grę.

Komputery PC posiadające topowe karty graficzne są w stanie wyświetlić GTA 5 w znacznie lepszej rozdzielczości i z wyższą liczbą klatek na sekundę niż przeciętne konsole. Z drugiej strony, najnowsze PlayStation 5 i Xbox Series X dostarczają niezłej jakości obrazu i płynności rozgrywki, przewyższając pod tym względem starsze modele konsol.

Gracze na pecetach mają również większą swobodę w dostosowywaniu ustawień graficznych do własnych preferencji i możliwości sprzętowych. Na konsolach opcje są z natury rzeczy bardziej ograniczone.

Różnice można też zaobserwować w samym modelu sterowania. GTA Online crossplay łączy światy tych, którzy grają za pomocą pada, z tymi korzystającymi z myszy i klawiatury. Niektórzy uważają to za sporą przewagę pecetowców, inni wolą klasyczny gamepad.

Ważne informacje o kompatybilności gry krzyżowej GTA 5

Chociaż crossplay GTA 5 to udana i wygodna funkcja, to jednak nie działa ona w pełni bezdźwięcznie i ma pewne ograniczenia. Jedną z nich jest brak możliwości transferu postępów między poprzednią a nową generacją konsol.

Podsumowanie

Crossplay GTA 5 to funkcja, która na dobre zrewolucjonizowała rozgrywkę w GTA Online. Bez przeszkód można teraz połączyć siły z przyjaciółmi grającymi na różnych platformach - PlayStation, Xbox oraz PC. Już nie ma znaczenia, czy ktoś jest fanem konsol, czy pecetów - GTA Online crossplay umożliwia wspólną zabawę wszystkim miłośnikom serii GTA.

Konfiguracja gry krzyżowej GTA V jest prosta i intuicyjna. Włączenie tej opcji otwiera przed nami zupełnie nowe możliwości, ale też stawia przed pewnymi wyzwaniami. Mimo różnic w wydajności sprzętu czy modelach sterowania, crossplay GTA 5 daje wszystkim graczom szansę na niezapomniane przygody w świecie kryminalnej miejskiej bajki.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Rozgrywka na Dwa pady: Przewodnik po Najlepszych Gry na PS5 z Lokalną Kooperacją
 2. Aktualizacja Diablo 4 wprowadza ponownie moc wampiryczne
 3. Diablo Wiki - wszystko co musisz wiedzieć o grze
 4. Diablo na PS4 - porady i wskazówki dla graczy
 5. Najlepszy build Roubela w Diablo 4: levelowanie, endgame i PvP w sezonie 2
Autor Eryk Laskowski
Eryk Laskowski

Jestem entuzjastą świata Diablo, wędrówki od Diablo 2 do nadchodzącego Diablo 4. Rozgrywam wciągający taniec z demonami, zgłębiając mroczne sekrety. Z Diablo Immortal przenoszę pasję na mobilne pola bitwy. Odkryj ze mną mroczne tajemnice uniwersum Diablo!

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły