Recenzje

Przepowiednia - dodatek do Diablo 3. Czy warto kupić? Recenzja

Autor Paweł Szczepański
Paweł Szczepański20.08.20238 min.
Przepowiednia - dodatek do Diablo 3. Czy warto kupić? Recenzja

Diablo 3 od dłuższego czasu potrzebowało powiewu świeżości i nowej zawartości, aby przyciągnąć z powrotem weteranów gry i zachęcić nowych graczy. Twórcy wysłuchali próśb fanów i w końcu wydali długo wyczekiwany dodatek Przepowiednia, który wprowadza mnóstwo nowości i zmian w rozgrywce. Czy warto powrócić do tej kultowej gry hack'n'slash po latach? Przekonajmy się.

Nowa klasa postaci - nekromanta

Największą nowością dodatku jest możliwość grania nekromantą - zupełnie nową klasą łączącą w sobie mroczne zdolności przywoływania nieumarłych sług i potężnej magii. Po raz pierwszy w Diablo 3 możemy kontrolować całą armię szkieletów, ghołów, upiorów i innych kreatur, tworząc interesujący i angażujący styl rozgrywki. To spore urozmaicenie w porównaniu do istniejących klas.

Umiejętności i buildy nekromanty

Nekromanta ma bardzo rozbudowane drzewko umiejętności, pozwalające na stworzenie wielu ciekawych i skutecznych buildów. Kluczowe są oczywiście zdolności podnoszące siłę przywoływanych sług, ale mamy też wiele ciekawych efektów obszarowych czy debuffów. Da się stworzyć specjalizację bardziej nastawioną na wojownicze szkielety czy też na roje trucizn i chorób powalających wrogów. Jest to najbardziej złożona pod tym względem klasa w grze.

Ekwipunek i przedmioty dla nekromanty

Wraz z nową klasą pojawiło się mnóstwo unikatowych przedmiotów wspierających jej rozwój. Część z nich jest nastawiona na konkretne umiejętności i builduje synergię, inne dają ogólne buffy dla nekromanty i jego sług. Z pewnością każdy znajdzie ekwipunek idealnie pasujący do wybranego stylu gry. Twórcy zadbali o naprawdę dużą różnorodność i możliwości personalizacji pod kątem wyposażenia.

Porównanie z innymi klasami postaci

Choć nekromanta ma pewne podobieństwa do wdówki, to jednak różni się od niej znacząco. Kontrolowanie hord nieumarłych to zupełnie inne doświadczenie niż obsługa jednego potężnego golema. Pod względem stylu walki najbardziej przypomina on mistrza krucjaty, choć tutaj też widać wyraźne różnice. Nekromanta to świeże powiew dla Diablo 3, wnoszący nową jakość i możliwości.

Nowe obszary i aktywności w grze

Oprócz nowej klasy postaci, Przepowiednia wprowadza też całkiem nowy akt z unikalnymi lokacjami. Pojawia się również szereg dodatkowych aktywności dla end-game. To sprawia, że jest znacznie więcej rzeczy do zrobienia i odkrycia.

Obszar Ruiny Seszwan - nowe lokacje

Sercem nowych terenów jest Ruiny Seszwan, bardzo rozległy i różnorodny obszar w stylu dżungli. Znajdziemy tam wiele zakątków do odwiedzenia, od ponurych bagien po gęste jaskinie. Nie zabrakło też charakterystycznych dla Diablo 3 podziemnych lochów kryjących liczne wyzwania. Klimatyczna muzyka i odgłosy dopełniają przekonującą atmosferę tych terenów. Eksploracja Ruin Seszwan to czysta przyjemność.

Łowy na potwory i bossowie

Dodatek wprowadza zupełnie nowy typ end-game, czyli łowy na konkretne, bardzo silne bestie zamieszkujące świat. Musimy odnaleźć ich kryjówki, pokonać straże i w końcu zabić samego bossa. Walki te są arcytrudne i wymagają odpowiedniego przygotowania. Za to nagrody mogą być naprawdę spektakularne. Łowy to świetny powód do powrotu dla weteranów Diablo.

Nowe wyzwania i osiągnięcia

Oprócz polowań mamy też zupełnie nowy zestaw wyzwań do wykonania. Część jest prosta i szybka, ale niektóre wymagają wręcz perfekcyjnego opanowania gry. Pojawiła się też masa dodatkowych osiągnięć do zdobycia, zarówno trywialnych jak i bardzo wymagających. Dla hardcore'owych graczy na pewno starczy motywacji na długie godziny.

Przeprojektowany system przedmiotów

Kolejna kluczowa zmiana w dodatku Przepowiednia to generalne przemeblowanie systemu znajdowania i ulepszania wyposażenia. Teraz łatwiej zdobyć przedmioty których potrzebujemy, a modifikowanie ich jest przyjemniejsze i daje więcej swobody.

Nowe legendarne i zaklęte przedmioty

Do gry trafiła masa unikatowych, legendarne przedmiotów z ciekawymi, build-definiującymi bonusami. Są one teraz łatwiejsze do zdobycia i trafiają się znacznie częściej, dzięki czemu szybciej można rozpocząć tworzenie konkretnych buildów. Podobnie jest z zaklętymi przedmiotami, które również wspierają konkretne umiejętności i dają więcej możliwości.

Ulepszanie i modyfikacja ekwipunku

Teraz znacznie łatwiej ulepszać zdobyte przedmioty dzięki nowemu rzemieślnikowi, który potrafi przebudować stare legendarne na nowe, mocniejsze wersje. Można też bezproblemowo zmieniać niektóre właściwości wyposażenia, na przykład żywioł czy typ obrażeń. To pozwala dostosować ekwipunek idealnie do naszych potrzeb.

Łatwiejszy farming przedmiotów

Ogólnie rzecz biorąc, farming najlepszego wyposażenia jest teraz znacznie przyjemniejszy i szybszy. Przedmioty, których szukamy, znacznie częściej trafiają się tam gdzie powinny, a ich modyfikacja jest prosta. Możemy szybko zebrać świetny zestaw i po prostu cieszyć się rozgrywką zamiast bez końca gridować te same lokacje.

Zmiany w rozgrywce i balansie gry

Przepowiednia - dodatek do Diablo 3. Czy warto kupić? Recenzja

Oprócz głównych nowości, Przepowiednia wprowadza masę drobnych, ale znaczących zmian w samym rdzeniu rozgrywki. Poprawiono balans, poprawki błędy i zoptymalizowano działanie gry. To sprawia że wraca się do znanego tytułu, który jednak teraz działa i gra się znacznie lepiej.

Buffy i nerfy dla klas postaci i umiejętności

Wraz z dodatkiem przeprowadzono generalne zbalansowanie umiejętności wszystkich klas. Niektóre zostały wzmocnione, inne osłabione, tak aby stworzyć równowagę między buildami i stylami gry. Zlikwidowano sytuację, gdy jeden build dominował i przyćmił resztę. Teraz mamy naprawdę dużo opcji do wyboru.

Poprawki błędów i optymalizacja działania gry

Przepowiednia eliminuje mnóstwo irytujących błędów, które psuły zabawę od lat. Nie będzie już frustracji związanej z losowymi crashami czy bugami blokującymi postęp. Twórcy mocno też zoptymalizowali działanie gry, dzięki czemu jest ona znacznie płynniejsza i przyjemniejsza w obsłudze.

Zmiany interfejsu i usprawnienia rozgrywki

Interfejs również został odświeżony i poprawiony w wielu aspektach. Jest teraz znacznie wygodniejszy w użyciu, szczególnie jeśli chodzi o zarządzanie ekwipunkiem. Wprowadzono też mnóstwo drobnych usprawnień w samej rozgrywce, które składają się na znacznie przyjemniejsze wrażenia.

Czy warto kupić? Podsumowanie i opinia

Podsumowując, Przepowiednia to naprawdę udany dodatek, który wskrzesza Diablo 3 i sprawia, że chce się do niego wracać. Warto się nim zainteresować zarówno nowym graczom, jak i weteranom mrocznego świata Sanktuarium.

Zalety dodatku Przepowiednia

Do największych zalet dodatku z pewnością należy nowa, niezwykle ciekawa klasa nekromanty. Przeprojektowany system przedmiotów i end-game też mocno poprawiają ogólne wrażenia. No i oczywiście - masa bugfixów i poprawek też bardzo pomaga.

Wady i niedociągnięcia

Niestety nie obyło się bez kilku problemów. Niektóre elementy interfejsu nadal działają nieprecyzyjnie i irytująco. Pojawiły się też nowe, sporadyczne błędy w działaniu gry. Jednak ogólnie rzecz biorąc, dodatek zdecydowanie ma więcej zalet niż wad.

Czy warto kupić dodatek? Opinia

Jeśli kochasz Diablo 3 i spędziłeś w nim setki godzin, to Przepowiednia jest obowiązkowym dodatkiem do kupienia. Rozszerza on i ulepsza grę niemal w każdym elemencie. Również nowi gracze powinni zainteresować się edycją zawierającą ten dodatek, gdyż poprawia ona całościowe wrażenia. Gorąco polecam sprawdzić Przepowiednię każdemu fanowi hack'n'slash akcji RPG!

Podsumowanie

Przepowiednia to udana kontynuacja kultowej już gry, wprowadzająca mnóstwo pozytywnych zmian. Nekromanta wnosi świeżość w postaci zupełnie nowego stylu walki opartego na hordach nieumarłych. Przebudowa systemu przedmiotów i end-game sprawiają, że ponowne zanurzenie się w mroczny świat Sanktuarium jest jeszcze przyjemniejsze. Mimo kilku niedociągnięć, dodatek zdecydowanie warto kupić zarówno weteranom serii, jak i nowym graczom.

Najczęstsze pytania

Nie, Przepowiednię można zacząć od razu nową postacią na poziomie 1. Wszystkie nowości dostępne są od początku.

Tak, Przepowiednia wymaga posiadania podstawowej wersji Diablo 3 i wszystkich poprzednich dodatków.

Sam akt Ruin Seszwan zajmuje około 5-10 godzin. Do tego dochodzą nowe wyzwania i łowy na bossów, więc łącznie jest co robić przez kilkadziesiąt godzin.

Tak, nekromanta świetnie sprawdza się w samotnej rozgrywce i pozwala na komfortowe przechodzenie całej zawartości gry.

Wymagania nie zmieniły się w stosunku do podstawowej wersji Diablo 3. Dodatek działa płynnie nawet na słabszych pecetach czy laptopach.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Rozgrywka na Dwa pady: Przewodnik po Najlepszych Gry na PS5 z Lokalną Kooperacją
  2. Nowe budowy na Assassina w Diablo 2 Resurrected Sezon 6: Najlepsze strategie
  3. Fotel Diablo x Fighter - test ergonomicznego krzesła gamingowego
  4. Druid w Diablo 4 - najlepszy build na start
  5. Top-tier budynki barbarzyńca w Diablo 4 - Poziomowanie i gra końcowa w sezonie 2
Autor Paweł Szczepański
Paweł Szczepański

Witajcie na tym blogu poświęconym jednej z najbardziej kultowych serii gier w historii - "Diablo"! Jestem Paweł, i moją pasją od lat są przygody w mrocznym świecie Sanktuarium. Na tym blogu znajdziecie wszystko, co związane z tą epicką serią: od recenzji, poradników, po najnowsze wieści na temat "Diablo 4" i "Diablo Immortal". 

Udostępnij post

Napisz komentarz