Diablo 2

Enigma w Diablo 2 - jak zdobyć ten mityczny pancerz

Autor Eryk Laskowski
Eryk Laskowski17.10.20239 min.
Enigma w Diablo 2 - jak zdobyć ten mityczny pancerz

Enigma to jeden z najbardziej pożądanych unikalnych pancerzy w Diablo 2. Ten mityczny zbroja zapewnia wiele cennych bonusów, które mogą całkowicie zmienić sposób gry. Jednak zdobycie Enigmy nie jest proste. Wymaga cierpliwego farma i ogromnego szczęścia. W tym poradniku przyjrzymy się dokładniej, jak i gdzie polować na Enigmę, jakie są szanse jej dropu oraz dlaczego ten pancerz jest tak wyjątkowy. Dowiesz się również, jakie konkretne postacie najlepiej wykorzystają moc Enigmy.

Gdzie zdobyć Enigmę w Diablo 2

Polowanie na Andariel w Aktu 1

Jednym z najlepszych miejsc do farma na Enigmę jest Akt 1 i walka z Andariel. Ten boss może zdroppować praktycznie każdy unikalny przedmiot w grze, więc szanse na zdobycie Enigmy są całkiem niezłe. Najpierw jednak musisz przejść grę w trybie Normalnym, aby odblokować Queast for Andariel. Następnie tworzysz postać w trybie Hell i farmujesz Andariel bez końca. Im wyższy poziom trudności, tym większe szanse na drop unikalnego itemu.

Andariel posiada jednak dużo różnorodnych łupów, więc trzeba liczyć się z mozolnym graniem. Jeśli twoja postać będzie miała dużo Magic Find, szanse wzrosną. Ważne też, by Andariel nie była zbugowana, bo wtedy nie będzie droppować dobrych przedmiotów. Od czasu do czasu warto również sprawdzać, czy nie wyskoczyła tiara Harlequin Crest - to znak, że szanse na Enigmę wzrosły.

Farmienie Mephisto w Aktu 3

Kolejnym dobrym bossme, którego można bez końca farma na Enigmę, jest Mephisto w Aktu 3. Podobnie jak Andariel, posiada on sporą szansę na drop unikalnych przedmiotów. Dodatkowo w Aktu 3 jest mniejsza losowość łupów, przez co łatwiej wycelować farm w konkretny item.

Mephisto da się błyskawicznie zabić postacią zdobycia (MF sorc), dzięki czemu można wykonać setki prób w krótkim czasie. Najlepiej tworzyć nowe gry co ok. 1-2 minuty, aby zresetować loot. Im więcej Magic Find, tym lepiej. Warto też czasem sprawdzać, czy nie wyskoczył Shako lub Mary - to dobra wróżba.

Zabijanie Baala w Aktu 5

Ostatnim godnym polecenia bossem do farma jest Baal z Aktu 5. Jako ostatni boss w grze ma jedne z największych szans na droppienie unikalnych przedmiotów. Podobnie jak Mephisto, Baal da się błyskawicznie zabijać odpowiednio zbudowaną postacią.

Najlepiej tworzyć nowe gry co 1-2 minuty. Baal ma sporą losowość lootów, ale przy odpowiednim szczęściu może wydropować nawet kilka unikali naraz. Tak jak poprzednio, im więcej Magic Find, tym lepiej. Jeśli wyskoczy Stone of Jordan, to dobry znak do dalszego farma.

Jakie są szanse dropu Enigmy

Bardzo niski drop rate unikalnych przedmiotów

Niestety szanse na zdobycie Enigmy są bardzo niskie. Jest to jeden z najrzadszych unikali w grze z niezwykle niskim drop rate. Dokładne liczby nie są znane, ale mówi się o szansach rzędu 1 na kilkanaście tysięcy. Oznacza to, że nawet przy intensywnym farmieniu może minąć bardzo dużo czasu zanim wreszcie Enigma się pojawi.

Trzeba liczyć się z wielogodzinnym, a nawet wielodniowym graniem. Cierpliwość i wytrwałość są kluczowe. Warto robić przerwy, żeby się nie zniechęcić. Szczęście odgrywa tu ogromną rolę.

Farmienie na wysokich poziomach trudności

Aby zwiększyć swoje (i tak nikłe) szanse, należy farma na jak najwyższych poziomach trudności. Im wyżej, tym lepsze lootsy mogą wyskoczyć. Dlatego najlepiej tworzyć postać w trybie Hell i ustawiać trudność na /players7 lub 8, aby zmaksymalizować ilość magicznych przedmiotów.

Oczywiście postać musi być wystarczająco silna, aby efektywnie farmić. Warto też robić respec na build MF, jeśli nasza postać tego wymaga. Im szybciej i sprawniej będziemy w stanie zabijać bossy, tym więcej szans na Enigmę.

Używanie postaci z dużym magic find

Ostatnią rzeczą, która znacząco zwiększa szanse na zdobycie Enigmy, jest maksymalizowanie Magic Find naszej postaci. Im więcej MF, tym większe prawdopodobieństwo wyskoczenia unikalnego przedmiotu.

Dobrze jest stworzyć osobną postać typowo do MF i wyposażyć ją w jak najwięcej bonusów do znajdowania magicznych przedmiotów. Docelowo warto mieć 300-500% MF przy zachowaniu odpowiedniego dmg i survivalu. To pozwoli "wymusić" lepsze lootsy.


Czytaj więcej: Oto DLACZEGO Diablo 2 Resurrected przebił sprzedaż Diablo 3 w 2023 roku

Budowa Enigmy runeword

Potrzebne runy Jah + Ber + Ist

Aby stworzyć Enigmę, potrzebujemy łącznie 3 bardzo rzadkich run: Jah, Ber i Ist. Te runy należą do najwyższych poziomów i niezwykle trudno je zdobyć. Zwłaszcza Jah i Ber to naprawdę pożądane runy, o ogromnej wartości.

Na szczęście wszystkie 3 runy można farmić z bossów w Hellu. Jah i Ber droppują od wszystkich bossów, a największe szanse są u Baala. Ist najłatwiej uzyskać od Forge w Aktu 5.

Gdzie zdobyć potrzebne runy

Oprócz farma bossów, istnieje też kilka innych sposobów na zdobycie potrzebnych runów. Można wymieniać itemy na forum, robic chaos / baal runy za wpłaty lub po prostu trade'ować za pomocą fg (forum gold).

Dobrym miejscem do farmu high runes są też Cow Level (Tristram) oraz Worldstone Keep. Można też crafted amulety i pierścienie w nadziei, że wysokie runy wyskoczą z rerollu.

Alternatywne kombinacje run

Istnieją też tańsze alternatywy dla Enigmy, które oferują podobny efekt Teleportu. Przykładowo Treachery (Shael+Thul+Lem) lub Stone (Shael+Um+Pul+Lum). Są jednak znacznie słabsze od Enigmy.

Można też zastąpić Jah runą Cham, co da nieco gorszą, ale nadal potężną Enigmę. Zaoszczędzi to sporą ilość hrów. Jest to dobry wariant na start, do momentu zdobycia wszystkich Jah.

Zalety noszenia Enigmy

Enigma w Diablo 2 - jak zdobyć ten mityczny pancerz

Teleport jako umiejętność

Główną, bezkonkurencyjną zaletą Enigmy jest zapewnienie umiejętności Teleport. Może z niej skorzystać każda postać, niezależnie od klasy. To kompletnie zmienia mobilność i zwiększa prędkość poruszania się.

Teleport przyśpiesza farming, ułatwia unikanie ciosów i ogólnie czyni rozgrywkę dużo wygodniejszą. To extremalnie potężna umiejętność, dostępna normalnie tylko dla Sorceress.

Duże bonusy do statystyk

Enigma zapewnia też mnóstwo świetnych bonusów do statystyk, które znacząco wzmacniają postać. Mowa tu o +2 do wszystkich umiejętności, sporym +STR i +VIT oraz szybkości biegu.

Te bonusy pozwalają łatwiej nosić cięższy ekwipunek, zwiększają life pool, damage skilli i ogólną skuteczność postaci. Enigma to prawdziwy boost mocy.

Poprawa szybkości poruszania się

Ostatnią zaletą jest zwiększenie prędkości chodzenia/biegania. Dzięki temu postać porusza się dużo szybciej i sprawniej pokonuje mapy. W połączeniu z Teleportem skutkuje to niezwykłą wręcz mobilnością.

Szybkość poruszania się ma kluczowe znaczenie w Diablo 2. Im szybciej docieramy do bossów i lootujemy, tym efektywniejszy farming. A Enigma jest pod tym względem nie do pobicia.

Budowanie postaci wokół Enigmy

Sorceress i Teleport

Enigma świetnie sprawdza się na popularnych Sorceress MF. Teleport to podstawowa umiejętność Sorc, więc dodanie go z pancerza mocno ułatwia rozgrywkę. Można skupić się na damage zamiast inwestować w Teleport.

Świetne combo to Enigma na Blizzard Sorc albo Lightning. Teleport umożliwia błyskawiczne przemieszczanie się między grupami mobów i niszczenie ich z bezpiecznej odległości.

Hammerdin i Concentration

Kolejną świetną opcją jest Hammerding z umiejętnością Concentration. Enigma daje mu mobilność i pozwala w pełni wykorzystać potencjał tego powerhouse’a. Łatwiejsze pozycjonowanie zwiększa efektywność Hammerdina.

Dodatkowe +skills z Enigmy zwiększają też siłę Blessed Hammer. Ta postać staje się zabójczą maszyną dzięki Teleportowi z pancerza.

Javazon i Lightning Fury

Enigma świetnie spisuje się też na Javazon, dając jej niezbędną mobilność. W połączeniu z Lightning Fury i zdolnościami Javy, Javazon staje się potężną dps-ową postacią.

Teleport umożliwia błyskawiczne skracanie dystansu i rażenie mobów potężnymi piorunami. Dodatkowe bonusy Enigmy tylko potęgują i tak już wysoki damage Javazonu.

Powyższe przykłady pokazują, że Enigma pasuje praktycznie do każdej postaci i pozwala w pełni wykorzystać jej potencjał. Jeśli marzysz o tym mitycznym pancerzu, nie poddawaj się i farm dalej - w końcu się opłaci.

Podsumowanie

Enigma to bez wątpienia jeden z najpotężniejszych i najbardziej pożądanych unikalnych pancerzy w Diablo 2. Zapewnia umiejętność Teleportu, ogromne bonusy do statystyk oraz poprawia mobilność postaci. To przedmiot, który może całkowicie odmienić rozgrywkę.

Niestety szanse na zdobycie Enigmy są bardzo niskie. Wymaga to cierpliwego farma na wysokich poziomach trudności i sporego szczęścia. Jednak gra z Enigmą jest tak satysfakcjonująca, że warto poświęcić czas na polowanie.

Enigma świetnie sprawdza się praktycznie na każdej postaci, dając jej mobilność i dodatkową siłę. Jeśli jesteś fanem Diablo 2, to zdobycie tego artifactu powinno być Twoim priorytetem. Powodzenia w polowaniu i pamiętaj, aby się nie zniechęcać - w końcu los się do Ciebie uśmiechnie.

Najczęstsze pytania

Najpopularniejsze do farma są Sorceress i Hammerdin. Dzięki teleportowi Sorc szybko przemierza mapy. Hammerdin z kolei dysponuje dużym AoE i może szybko czyścić duże grupy mobów.

Przeciętnie zdobycie Enigmy zajmuje od kilkudziesięciu do kilkuset godzin intensywnego farma. Wszystko zależy od szczęścia. Rekordy to nawet ponad 1000 godzin bez jej dropu.

Zdecydowanie tak. Enigma całkowicie odmienia rozgrywkę i sprawia, że Diablo 2 staje się dużo przyjemniejsze. Większość graczy uważa jej zdobycie za kluczowy cel i satysfakcję z gry.

Najlepiej używać popularnych platform takich jak d2jsp.org. Można też trade'ować na oficjalnym forumDiablo 2 bądź Discordach. Za high runy łatwo dostać brakujące.

Budżetowe opcje to Treachery lub Stone runeword. Dobrze też wyposażyć postać w przedmioty dające Teleport charges np. Naj's Puzzler. Jednak nic nie dorówna prawdziwej Enigmie.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-outline
Ocena: 3.75 Liczba głosów: 4

5 Podobnych Artykułów:

  1. Rozgrywka na Dwa pady: Przewodnik po Najlepszych Gry na PS5 z Lokalną Kooperacją
  2. Wydawcy Diablo 4 zapowiadają otwarcie publicznego serwera testowego sezonu 4 w miarę zbliżających się dużych zmian
  3. Fotel Diablo x Fighter - test ergonomicznego krzesła gamingowego
  4. Diablo na PS4 - porady i wskazówki dla graczy
  5. najlepsze zestawy Diablo 4 Sorcerer do levelowania, endgame'u i PvP w sezonie 2
Autor Eryk Laskowski
Eryk Laskowski

Jestem entuzjastą świata Diablo, wędrówki od Diablo 2 do nadchodzącego Diablo 4. Rozgrywam wciągający taniec z demonami, zgłębiając mroczne sekrety. Z Diablo Immortal przenoszę pasję na mobilne pola bitwy. Odkryj ze mną mroczne tajemnice uniwersum Diablo!

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Diablo 2 na PS4 - poradnik dla graczy
Diablo 2Diablo 2 na PS4 - poradnik dla graczy

Poradnik do Diablo 2 na PlayStation 4 - kompleksowe wskazówki dla początkujących i zaawansowanych graczy. Jak stworzyć potężną postać, zdobywać loot, pokonywać bossów oraz odnosić sukcesy w rozgrywce PvP i PvM.