Interesujące fakty, które zaskakują współczesną Polonię pokazują, jak zmieniła się nasza emigracja na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci. Choć z pozoru wydaje się, że skupiamy się głównie na zarabianiu pieniędzy, to jednak nadal pozostajemy mocno związani z polską kulturą i tradycją.
Kluczowe wnioski:- Polonia chętnie śledzi polską politykę i interesuje się tym, co dzieje się w kraju.
- Wielu emigrantów stara się o obywatelstwo USA, ale wciąż kochają Polskę.
- Nasza kuchnia i muzyka są bardzo popularne także poza granicami kraju.
- Młode pokolenie Polonii coraz lepiej mówi po polsku i pielęgnuje tradycje.
- Finanse Polonii na emigracji często zaskakują, szczególnie jeśli chodzi o przekazywanie pieniędzy rodzinie w kraju.
Jak Polonia Śledzi Polską Politykę
Wielu Polaków mieszkających za granicą nadal żywo interesuje się tym, co dzieje się w polskiej polityce. Dzięki internetowi i telewizji satelitarnej łatwo można być na bieżąco z aktualnymi wydarzeniami w kraju.
Z badań wynika, że aż 82% polskich emigrantów regularnie śledzi wiadomości dotyczące sytuacji politycznej w Polsce. Tylko 3% ankietowanych przyznało, że w ogóle nie interesuje ich to, co dzieje się w polskim parlamencie czy na polskiej scenie politycznej.
Polonia z zainteresowaniem obserwuje zarówno wybory prezydenckie, jak i parlamentarne. Frekwencja wyborcza wśród emigrantów systematycznie rośnie. Podczas ostatnich wyborów do Sejmu zagłosowało prawie 400 tys. osób mieszkających za granicą. To pokazuje silne przywiązanie Polonii do spraw ojczyzny.
Co ciekawe, emigranci często mają bardziej radykalne i skrajne poglądy polityczne niż ich rodacy mieszkający w Polsce. Być może wynika to z tęsknoty za ojczyzną i chęci jak najlepszej przyszłości dla kraju, z którego się wyemigrowało.
Dlaczego warto śledzić polską politykę?
Śledzenie wydarzeń politycznych w Polsce pozwala emigrantom czuć więź z krajem pochodzenia. Pozwala też podejmować świadome decyzje, np. podczas głosowań w wyborach.
Informacje o tym, jak zmieniają się realia życia w Polsce, mogą mieć też wpływ na decyzję o potencjalnym powrocie do kraju. Śledząc losy polityki można ocenić, czy warunki w kraju poprawiają się na tyle, by rozważyć reemigrację.
Po Co Polakom Obywatelstwo USA?
Wielu Polaków decyduje się na ubieganie o obywatelstwo USA. Procedura nie należy do najprostszych, ale daje szereg korzyści i ułatwień.
Przede wszystkim, posiadanie amerykańskiego paszportu pozwala na swobodne podróżowanie i osiedlanie się w Stanach Zjednoczonych bez konieczności załatwiania skomplikowanych formalności wizowych. To zdecydowanie ułatwia życie osobom, które emigrowały do USA lub często tam podróżują.
Obywatelstwo USA otwiera też dostęp do tamtejszego rynku pracy na takich samych zasadach jak dla rodowitych Amerykanów. Łatwiej również założyć własną działalność gospodarczą i korzystać z ubezpieczeń społecznych.
Wady posiadania podwójnego obywatelstwa
Choć amerykański paszport daje wiele możliwości, to jednak wiąże się też z pewnymi obowiązkami. Przede wszystkim osoby z podwójnym obywatelstwem mają nieco utrudnioną sytuację podatkową, gdyż muszą rozliczać się zarówno w Polsce, jak i USA.
Posiadanie obywatelstwa amerykańskiego oznacza też konieczność opłacania podatków od dochodów uzyskanych na całym świecie. Dlatego przed złożeniem wniosku warto dokładnie przeanalizować wszystkie za i przeciw.
Zalety | Wady |
- swobodne podróżowanie | - skomplikowane przepisy podatkowe |
- dostęp do amerykańskiego rynku pracy | - konieczność płacenia podatków od dochodów na całym świecie |
Polonia Lubi Polską Kuchnię i Muzykę
Mimo odległości od ojczyzny, wielu emigrantów stara się pielęgnować polską kulturę i tradycję. Szczególnie popularne wśród Polonii są polska kuchnia oraz muzyka.
W wielu miastach na świecie, gdzie mieszkają duże skupiska Polaków, z łatwością można znaleźć polskie sklepy i restauracje. Sprzedają one zarówno tradycyjne dania kuchni polskiej, jak i produkty spożywcze prosto z Polski.
Polacy chętnie słuchają także polskiej muzyki - zarówno starszych przebojów, jak i nowości. Widać to szczególnie wyraźnie podczas organizowanych przez polskie stowarzyszenia festynów i innych wydarzeń.
Takie inicjatywy pozwalają emigrantom poczuć rodzinną atmosferę i chociaż na chwilę powrócić myślami do kraju, z którego pochodzą.
Nawet mieszkając na stałe za granicą, warto pielęgnować polską kulturę i tradycję. Pozwala to zachować swoją tożsamość i poczucie przynależności do wspólnoty rodaków.
Polacy Wciąż Kochają Ojczyznę
Choć z różnych powodów wielu rodaków decyduje się na emigrację, to jednak nadal bardzo mocno kochają swoją ojczyznę i interesują się tym, co dzieje się w Polsce.
Świadczą o tym chociażby tłumne obchody świąt narodowych organizowane w polskich parafiach i ośrodkach kultury na całym świecie. Niezależnie od tego, czy mieszkają w Chicago, Toronto czy Londynie, Polacy chętnie biorą udział w tego typu uroczystościach.
Widać też, że w trudnych chwilach potrafimy się zjednoczyć i wspierać niezależnie od miejsca zamieszkania. Tak było chociażby podczas niedawnych zbiórek pieniędzy na pomoc uchodźcom z Ukrainy, gdy hojnie wpłacała także Polonia.
To wszystko pokazuje, że choć na co dzień jesteśmy daleko, to sercem wciąż jesteśmy blisko swojej ojczyzny.
Jak okazywać miłość do Polski na obczyźnie?
Oprócz udziału w polonijnych wydarzeniach, emigranci mogą okazywać swoją miłość do ojczyzny na wiele sposobów. Warto np. zapoznawać swoje dzieci z polską kulturą, jeździć regularnie do Polski czy po prostu często rozmawiać z bliskimi mieszkającymi w kraju.
Miłość do ojczyzny to przede wszystkim miłość do ludzi, tradycji i kultury. Dlatego pielęgnowanie tych wartości pozwala zachować więź z krajem niezależnie od miejsca zamieszkania.
Zaskakujące Fakty Finansowe o Polonii
Polonia przekazuje do Polski zawrotne sumy pieniędzy, które stanowią znaczny procent PKB naszego kraju. Szacuje się, że tylko w zeszłym roku emigranci wysłali do ojczyzny ponad 16 miliardów złotych.
Co ciekawe, rekordzista przelał jednorazowo aż 4 miliony złotych. Była to darowizna od zamożnego Polaka mieszkającego w Szwecji dla jednego ze szpitali onkologicznych.
Okazuje się jednak, że to niebogaci emigranci przekazują procentowo najwięcej ze swoich dochodów. Badania pokazują, że osoby o niskich zarobkach średnio co miesiąc wysyłają do Polski równowartość 20-30% wypłaty.
Wbrew pozorom, większość tych pieniędzy nie jest przeznaczona na inwestycje czy zakup nieruchomości, ale trafia bezpośrednio do krewnych w formie wsparcia finansowego. Polonia chętnie dzieli się zyskami ze swoją rodziną w kraju.
Język Polski Wciąż Popularny Wśród Polonii
Choć większość emigrantów na co dzień posługuje się językiem kraju, w którym aktualnie mieszka, to jednak polszczyzna wciąż cieszy się dużą popularnością. Szczególnie widać to wśród przedstawicieli młodego pokolenia Polonii.
Z ostatnich badań wynika, że aż 76% polskich emigrantów deklaruje, iż ich dzieci doskonale mówią po polsku. To zaskakująco wysoki odsetek, biorąc pod uwagę, że młodzi Polacy wychowują się już za granicą.
Co więcej, polski jest w wielu polonijnych rodzinach językiem używanym na co dzień w domu. Ponad połowa badanych emigrantów przyznała, że na emigracji najczęściej rozmawiają w swoim ojczystym języku.
Tak silna pozycja polszczyzny to z pewnością powód do dumy i daje nadzieję, że młode pokolenie Polonii nie zapomną języka swoich przodków.
Podsumowanie
Jak widać, Polonia to niezwykle barwna i zróżnicowana społeczność. Choć na co dzień żyjemy daleko od Polski, to jednak wciąż jesteśmy emocjonalnie związani z naszą ojczyzną.
Z jednej strony bardzo żywo interesujemy się tym, co dzieje się w kraju i uczestniczymy w życiu politycznym naszego narodu. Z drugiej - pielęgnujemy polskie tradycje kulinarne i kulturalne.
Co istotne, silne przywiązanie do polskości widać także u młodego pokolenia urodzonego już poza granicami Polski. Wbrew pozorom, w wielu polonijnych domach nadal pielęgnuje się język przodków i opowiada dzieciom o pięknej, choć nieraz trudnej historii naszego kraju.
Wsparcie finansowe płynące od emigrantów do Polski również świadczy o tym, że choć jesteśmy daleko, to los naszej ojczyzny wciąż leży nam na sercu. Ta niezwykła więź z ojczystym krajem na pewno jeszcze długo będzie łączyć Polonię z Rzeczpospolitą.