Diablo 2

Diablo 2 Resurrected - Poradnik dotyczący run i słów runicznych

Autor Olaf Ostrowski
Olaf Ostrowski07.10.20239 min.
Diablo 2 Resurrected - Poradnik dotyczący run i słów runicznych

Runy i słowa runiczne odgrywają kluczową rolę w grze Diablo 2 Resurrected. Pozwalają one znacząco zwiększyć możliwości bohatera poprzez dodawanie unikalnych bonusów do broni i pancerzy. Jednak aby w pełni wykorzystać ich potencjał, gracz musi dobrze zrozumieć zasady ich działania. W tym poradniku omówimy wszystkie najważniejsze aspekty związane z runami i słowami runicznymi w Diablo 2 Resurrected.

Podstawy run i słów runicznych

Runy to specjalne kamienie z magicznymi właściwościami, które można znaleźć w Sanktuarium podczas zabijania potworów. Występują w różnych kolorach oznaczających poziom rzadkości: szare (zwykłe), niebieskie (magiczne), żółte (rzadkie) i pomarańczowe (unikatowe). Im rzadsza runa, tym potężniejsze bonusy daje. Runy można łączyć w pary lub większe zestawy zwane słowami runicznymi. To pozwala uzyskać synergiczne efekty niemożliwe do osiągnięcia przy użyciu pojedynczych run.

Aby stworzyć słowo runiczne, należy włożyć runy we właściwej kolejności do odpowiedniego rodzaju przedmiotu z gniazdami na kamienie runiczne. Najczęściej są to bronie, pancerze i tarcze. Im więcej gniazd, tym dłuższe słowo runiczne można utworzyć, a co za tym idzie - tym potężniejsze bonusy. Tworząc słowo runiczne należy pamiętać o synergii pomiędzy runami. Niewłaściwa kolejność może zniwelować ich efekt lub nawet przynieść negatywne skutki.

Prawidłowo dobrane słowa runiczne potrafią całkowicie zmienić styl gry danej postaci. Odpowiednio wzmocniona broń i pancerz pozwalają stawić czoła najpotężniejszym przeciwnikom w grze. Jednak aby to osiągnąć, gracz musi poświęcić sporo czasu na farmienie runów i testowanie różnych kombinacji.

Rodzaje i rzadkość run

W grze występuje 33 różne runy, każda z unikalnym działaniem. Runy dzielą się na cztery podstawowe rodzaje odpowiadające głównym atrybutom postaci: siła (czerwone), zręczność (zielone), inteligencja (niebieskie) oraz życie i many (fioletowe). Dodatkowo istnieją uniwersalne runy szare. Im wyższy poziom runy, tym silniejszy bonus, ale też trudniejszy do zdobycia.

Gniazda na runy i sokiety przedmiotów

Aby stworzyć słowo runiczne, przedmiot taki jak broń czy pancerz musi posiadać specjalne gniazda. Ich liczba i rozmieszczenie determinuje maksymalną długość słowa runicznego. Część unikalnych i wyjątkowych przedmiotów posiada wbudowane premie od słów runicznych zwane sokietami. Pozwalają one na dodatkowe ulepszenie itemu.

Zasady łączenia run w słowa runiczne

Nie wszystkie kombinacje run działają poprawnie. Ważna jest kolejność i liczba run z danego rodzaju. Runy tego samego koloru zwykle się ze sobą łączą, tworząc synergiczne efekty. Trzeba jednak uważać na niektóre wyjątki. Źle skomponowane słowo runiczne może być całkowicie bezużyteczne.

Znajdowanie runów i słów runicznych

Zdobycie pożądanych runów i gotowych słów runicznych wymaga zazwyczaj wielu godzin farmienia potworów i bossów. Niektóre runy są tak rzadkie, że większość graczy nigdy ich nie zobaczy. Gdzie zatem najlepiej szukać run i gotowych słów runicznych aby zmaksymalizować szanse na sukces?

Gdzie szukać run?

Chociaż teoretycznie runy mogą spaść z dowolnego potwora, to jednak pewne lokacje mają znacznie zwiększone szanse na drop run wyższych poziomów. Do najlepszych obszarów do farmienia run należątunele Piekła, Baalowe sanktuarium oraz Świat Kamienia. Dobrym sposobem jest również zabijanie unikalnych bossów takich jak Pindleskin.

Farmienie unikalnych słów runicznych

Niektóre wyjątkowe słowa runiczne mogą spaść tylko z konkretnych bossów. Przykładowo słynne "Enigma" dropuje z Baala w Hellu. Aby mieć szansę na takie unikaty, konieczne jest powtarzane zabijanie tych samych bossów. Najlepsze słowa runiczne warte są jednak wysiłku.

Handlowanie runami

Oprócz farmienia, runy i gotowe słowa runiczne można pozyskać drogą wymiany z innymi graczami. Warto regularnie przeglądać oferty na czacie handlowym. Czasem można trafić na okazje lub wymienić zbędne runy na brakujące. Popularnym sposobem wymiany jest też strona d2jsp.


Czytaj więcej: Oto DLACZEGO Diablo 2 Resurrected przebił sprzedaż Diablo 3 w 2023 roku

Tworzenie słów runicznych

Po zdobyciu odpowiednich run, kolejnym krokiem jest połączenie ich w potężne słowa runiczne. Jest to proces wymagający wiedzy i cierpliwości. Poniżej znajdują się porady ułatwiające komponowanie własnych słów runicznych.

Łączenie runów w słowa

Aby stworzyć słowo runiczne, należy w odpowiedniej kolejności umieścić runy w gniazdach na przedmiocie. Ważna jest synergia - runy tego samego rodzaju zwykle wzmacniają swoje działanie. Popularne kombinacje to np. 6x Hel do regeneracji many lub 6x Shael do szybkości ataku.

Statystyki słów runicznych

Przed komponowaniem, warto sprawdzić jakie premie dają poszczególne runy i upewnić się, że tworzone słowo runiczne będzie przydatne. Niektóre kombinacje mogą dawać zaskakujące efekty. Czasem mniej oczywiste runy okazują się skuteczniejsze od pozornie potężniejszych.

Porady dotyczące rzemiosła

Aby zapewnić maksymalną wydajność, należy umieścić słowo runiczne w przedmiocie o jak największej liczbie gniazd. Lepiej też stosować wyższe runy niż większą ich ilość. Przy komponowaniu pamiętaj o limitach ładunku przedmiotów. Zbyt długie słowo może przeciążyć item.

Najlepsze słowa runiczne dla poszczególnych klas

Diablo 2 Resurrected - Poradnik dotyczący run i słów runicznych

Różne kombinacje run sprawdzą się lepiej lub gorzej w zależności od klasy postaci. Oto sprawdzone słowa runiczne ideally dopasowane do mocnych stron Barbarian, Druida i Assasynki.

Barbarzyńca

Ze względu na wysokie wartości siły, barbarzyńca świetnie wykorzystuje słowa runiczne typu "Strength" dodające obrażenia fizyczne. Przykładowo 6x Shael jest świetne do szybkich ataków dwoma broniami. Z kolei 6x Shaefel idealnie zwiększa obrażenia dla koncentracji na jednej broni.

Druid

Dla druida kluczowe są słowa runiczne podnoszące zasięg zaklęć i maksymalną energię. Bardzo dobra jest kombinacja 6x Hel + 6x Um nmiejszająca koszt umiejętności. Alternatywnie 4x Hel + 3x Tir daje zwiększone szanse na trafienie krytyczne przy huraganie i tornado.

Zabójczyni

Priorytetem dla zabójczyni jest szybkość ataku, zręczność oraz szanse na trafienia krytyczne przy ciosach. Doskonale sprawdzają się tutaj: 6x Shael lub 6x Eh do tempa ataku oraz 4x Ohm + 2x Lo do krytycznych obrażeń i penetracji pancerza.

Wkładanie słów runicznych w przedmioty

Choć runy można dodawać do wielu rodzajów ekwipunku, to jednak niektóre typy przedmiotów są znacznie lepszymi kandydatami. Oto porady jak maksymalnie wykorzystać potencjał słów runicznych.

Przedmioty nadające się do sokietowania

Słowa runiczne najlepiej umieszczać w unikalnych przedmiotach z dużą liczbą gniazd oraz sokietami. Przykłady to Głowica Odyna, Włócznia Tyraela czy Kolczuga Skóry Niedźwiedzia. Pozwalają one na dodanie potężnych bonusów do już i tak wyjątkowych itemów.

Maksymalizowanie korzyści

Aby w pełni wykorzystać słowa runiczne, należy umieścić je w przedmiotach synergicznych z naszą postacią i jej umiejętnościami. Na przykład słowa zwiększające obrażenia ognia będą idealne dla czarodzieja. Z kolei wojownik skorzysta ze słów do broni wręcz.

Porady i strategie

Lepiej stosować 1-2 mocne słowa runiczne niż wiele słabych. Niektóre unikalne przedmioty same w sobie są już bardzo silne i nie wymagają ulepszania. Przed modyfikacją sprawdź czy na pewno dodatkowe słowo runiczne jest konieczne.

PvP i słowa runiczne

Odpowiednio dobrane słowa runiczne mogą dać przewagę w walkach PvP. Jednak tworząc wyposażenie pod kątem potyczek z innymi graczami, trzeba wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników.

Najlepsze słowa w PvP

Priorytetem jest tutaj przede wszystkim przełamywanie immunietetów przeciwnika. Świetnie sprawdzają się zestawy z Ohm lub Lo. Poza tym pożądane są premie do szybkości ruchu, ataku oraz trafień krytycznych. Przykłady to 6x Shael lub 4x Ohm + 2x Lo.

Kontrstrategie

Nie zawsze najmocniejsze słowa runiczne odniosą sukces w PvP. Warto też pomyśleć o kontrze dla popularnych zestawów i odpowiednio się przygotować. Na przykład przeciwko szybkiemu atakowi przyda się wisior z redukcją tempa ataku wroga.

Porady dla początkujących

Na start w PvP wystarczą proste kombinacje run typu 6x Shael czy 6x Hel. Później można ulepszać wyposażenie o bardziej wyrafinow

Podsumowanie

Runy i słowa runiczne to niezwykle ważny i satysfakcjonujący element gry Diablo 2 Resurrected. Pozwalają wzniosłe przedmioty do rangi prawdziwych artefaktów i dają poczucie ogromnej mocy bohatera. Jednak aby w pełni wykorzystać ich potencjał, gracz musi wykazać się cierpliwością i godzinami farmienia. Dobór odpowiednich run, tworzenie synergii i maksymalizowanie bonusów to sztuka wymagająca sporej wiedzy i doświadczenia. Miejmy nadzieję, że ten poradnik pozwolił przynajmniej w pewnym stopniu zgłębić tajniki rzemiosła runicznego w Diablo 2 Resurrected.

Najczęstsze pytania

Maksymalnie w słowie runicznym można umieścić 6 run. Większość przedmiotów posiada 6 gniazd.

Niestety raz umieszczonych run nie da się już wyjąć z powrotem. Dlatego lepiej dobrze przemyśleć kombinację przed ostatecznym stworzeniem słowa runicznego.

Do farmienia run najlepiej nadają się lokacje takie jak tunele Piekła, Świat Kamienia oraz sanktuaria. Można też zabijać bossów jak Pindleskin którzy mają lepsze szanse dropu.

To zależy od rzadkości runy. Te najbardziej pospolite jak El czy Tir można relatywnie łatwo uzyskać po kilku lub kilkunastu próbach. Jednak runy typu Zod, Cham czy Ber mogą wymagać wielodniowego grindowania.

Tak, runy oraz słowa runiczne będą działać identycznie zarówno w trybie online jak i offline. Jedyna różnica to brak możliwości handlowania z innymi graczami w trybie offline.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Rozgrywka na Dwa pady: Przewodnik po Najlepszych Gry na PS5 z Lokalną Kooperacją
  2. Wydawcy Diablo 4 zapowiadają otwarcie publicznego serwera testowego sezonu 4 w miarę zbliżających się dużych zmian
  3. Fotel Diablo x Fighter - test ergonomicznego krzesła gamingowego
  4. Druid w Diablo 4 - najlepszy build na start
  5. najlepsze zestawy Diablo 4 Sorcerer do levelowania, endgame'u i PvP w sezonie 2
Autor Olaf Ostrowski
Olaf Ostrowski

Jestem zapalonym podróżnikiem po świecie Diablo, odkrywam mroczne zakamarki Diablo 2, triumfy Diablo 3 i tajemnice Diablo 4. Wkraczam w nową erę z Diablo Immortal, wcielając się w bohatera na mobilnych polach bitwy. Zapraszam na wyjątkową podróż przez piekło i nie tylko!

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Diablo 2 na PS4 - poradnik dla graczy
Diablo 2Diablo 2 na PS4 - poradnik dla graczy

Poradnik do Diablo 2 na PlayStation 4 - kompleksowe wskazówki dla początkujących i zaawansowanych graczy. Jak stworzyć potężną postać, zdobywać loot, pokonywać bossów oraz odnosić sukcesy w rozgrywce PvP i PvM.