News

Diablo 4 skrytykowany za kontrowersyjne taktyki związane z kosmetykami lunar awakening.

Autor Olaf Ostrowski
Olaf Ostrowski09.02.20244 min.
Diablo 4 skrytykowany za kontrowersyjne taktyki związane z kosmetykami lunar awakening.

Gracze Diablo 4 skrytykowali Blizzarda za kontrowersyjne taktyki marketingowe związane z płatnymi kosmetykami w wydarzeniu Lunar Awakening. Firma promowała darmowe nagrody kosmetyczne, ale okazało się, że dwie z nich są w rzeczywistości płatne. To wprowadziło graczy w błąd i spotkało się z oskarżeniami o nieuczciwe praktyki. Społeczność domaga się, aby wszystkie nagrody z wydarzeń były darmowe, biorąc pod uwagę obecność mikropłatności w grze.

Gracze krytykują kontrowersyjne taktyki marketingowe Blizzarda

Wydane niedawno wydarzenie Lunar Awakening w grze Diablo 4 spotkało się z falą krytyki ze strony społeczności graczy. Powodem kontrowersji były niejasne i wprowadzające w błąd taktyki marketingowe Blizzarda dotyczące płatnych kosmetyków.

Przed rozpoczęciem wydarzenia Blizzard opublikował grafikę promującą darmowe nagrody kosmetyczne. Jednak z ośmiu pokazanych przedmiotów tylko sześć miało być dostępnych za darmo. Pozostałe dwie nagrody okazały się płatnymi kosmetykami z mikropłatności.

Grafika wprowadziła graczy w błąd

Ujawnienie, że nie wszystkie nagrody są darmowe, spotkało się ze zdecydowaną krytyką. Gracze argumentowali, że umieszczenie płatnych i darmowych kosmetyków na jednej grafice promującej bezpłatne nagrody było zwyczajnie nieuczciwe i wprowadzające w błąd.

Wpis na Redditzie uzyskał dużą popularność, a autor określił taktykę jako "kłamstwo" i "nieuczciwe, niejasne i oszukańcze praktyki". Wielu graczy zgodziło się z taką opinią.

"Sześć darmowych nagród" okazało się kłamstwem

Największe kontrowersje wzbudził sam opis grafiki informujący o "6 różnych darmowych nagrodach kosmetycznych". Jak się później okazało, nie do końca była to prawda.

Gracze argumentowali, że skoro Diablo 4 i tak posiada rozbudowany system mikropłatności za kosmetyki, to przynajmniej nagrody z wydarzeń powinny być darmowe. Inaczej cała akcja traci sens i jest po prostu kolejną sztuczką marketingową mającą na celu zwiększenie przychodów.

Społeczność domaga się zmian

Oskarżenia pod adresem Blizzarda nie ustają. Widząc falę krytyki, wiele osób apeluje do studia o zmianę podejścia i uczynienie wszystkich nagród sezonowych darmowymi, bez ukrytych haczyków.

Pozostaje mieć nadzieję, że deweloperzy wyciągną wnioski z tej sytuacji i w przyszłości wydarzenia specjalne będą bardziej przejrzyste i mniej nastawione na maksymalizację zysków.

Czytaj więcej: Ilu graczy cieszy się grą Diablo 4? Śledź liczbę graczy

Mikropłatności i kosmetyki od zawsze budziły kontrowersje

Systemy mikropłatności w grach od lat są tematem gorących dyskusji. Z jednej strony pozwalają one na długotrwałe wspieranie produkcji, z drugiej prowadzą do nieetycznych praktyk i wyzysku niektórych grup graczy.

Nie ma wątpliwości, że mikropłatności będą dominować na rynku gier jeszcze przez wiele lat.

W przypadku Diablo 4 kosmetyki nie dają realnej przewagi w rozgrywce, ale dla wielu graczy personalizacja postaci jest istotnym elementem zabawy. Stąd frustracja, gdy okazuje się, że część nagród jednak nie jest darmowa, pomimo sugestii ze strony studia.

Darmowe nagrody w wydarzeniu 6
Płatne nagrody w wydarzeniu 2

Jak wynika z tabeli, tylko 6 na 8 nagród kosmetycznych było tak naprawdę darmowych, mimo informacji o "6 darmowych nagrodach". Stąd zarzuty o wprowadzanie w błąd graczy.

Blizzard oskarżany o nieuczciwe praktyki

Diablo 4 skrytykowany za kontrowersyjne taktyki związane z kosmetykami lunar awakening.

Ta sytuacja nie jest pierwszym razem, kiedy Blizzard został oskarżony o nieetyczne zachowania. W przeszłości studio krytykowano między innymi za nierówne traktowanie społeczności LGBT+ czy protekcjonizm wobec pracowników dopuszczających się molestowania.

Teraz do tych zarzutów dodano również oskarżenia o wprowadzanie w błąd graczy i maksymalizację zysków kosztem przejrzystości. Czy Blizzard wyciągnie z tego wnioski, czy ponownie zlekceważy głosy krytyki?

Podsumowanie

Wydarzenie Lunar Awakening w grze Diablo 4 spotkało się z falą krytyki dotyczącą niejasnych praktyk związanych z kosmetykami. Blizzard promował 6 darmowych nagród, ale na grafice znalazły się też 2 płatne przedmioty. To wprowadziło graczy w błąd i spotkało z oskarżeniami o celowe wprowadzanie w błąd w celu zwiększenia przychodów z mikropłatności.

Sytuacja pokazuje, że systemy mikropłatności w grach wciąż budzą kontrowersje i prowadzą do nieetycznych praktyk. Społeczność Diablo 4 domaga się większej przejrzystości i darmowych nagród za wydarzenia. Czy Blizzard wyciągnie wnioski, czy znowu zlekceważy głosy krytyki?

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Rozgrywka na Dwa pady: Przewodnik po Najlepszych Gry na PS5 z Lokalną Kooperacją
  2. Wydawcy Diablo 4 zapowiadają otwarcie publicznego serwera testowego sezonu 4 w miarę zbliżających się dużych zmian
  3. Diablo Wiki - wszystko co musisz wiedzieć o grze
  4. Diablo na PS4 - porady i wskazówki dla graczy
  5. Najlepszy build Roubela w Diablo 4: levelowanie, endgame i PvP w sezonie 2
Autor Olaf Ostrowski
Olaf Ostrowski

Jestem zapalonym podróżnikiem po świecie Diablo, odkrywam mroczne zakamarki Diablo 2, triumfy Diablo 3 i tajemnice Diablo 4. Wkraczam w nową erę z Diablo Immortal, wcielając się w bohatera na mobilnych polach bitwy. Zapraszam na wyjątkową podróż przez piekło i nie tylko!

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły